Trombolytická liečba pľúcnej embólie
Oľga Jurkovičová
Bratislava, Slovenská republika

Zo IV. internej kliniky LFUK a NsP sv. Cyrila a Metoda v Bratislave
Do redakcie došlo dňa 19. 6. 2002; prijaté dňa 29. 7. 2002
Adresa pre korešpondenciu: Doc. MUDr. Oľga Jurkovičová, CSc., IV. interná klinika LFUK, NsP sv. Cyrila a Metoda, Petržalka, Antolská 11, 857 01 Bratislava


Jurkovičová O. Trombolytická liečba pľúcnej embólie. Cardiol 2002;11(5):296–301
Pľúcna embólia je ochorenie s vysokou úmrtnosťou, ktorú sa zatiaľ nepodarilo významnejšie ovplyvniť. Trombolýza predstavuje liečebný postup, ktorý by mohol zlepšiť nepriaznivú prognózu pacientov s pľúcnou embóliou. V mnohých prípadoch môže byť trombolytická liečba jediným spôsobom, ako zachrániť život pacienta. Podiel pacientov s pľúcnou embóliou liečených trombolytickou liečbou je však stále pomerne nízky.
V prehľadnom článku sa autorka venuje viacerým problémom, ktoré sa týkajú trombolytickej liečby pľúcnej embólie v kontexte najnovších smerníc Európskej kardiologickej spoločnosti. Pozornosť zameriava najmä na indikácie, podmienky podania a kontraindikácie trombolytickej liečby pľúcnej embólie. Uvádza tiež najčastejšie používané režimy trombolytickej liečby pri pľúcnej embólii. Zdôrazňuje potrebu prispieť ku zvýšeniu počtu pacientov s pľúcnou embóliou liečených trombolytickou liečbou, a tak zlepšiť ich stále pomerne nepriaznivú prognózu.
Kľúčové slová: pľúcna embólia – streptokináza – tkanivový aktivátor plazminogénu – trombolytická liečba

JURKOVIčová O. Thrombolytic therapy of pulmonary embolism. Cardiol 2002;11(5):296–301
Pulmonary embolism is a disorder that is accompanied by high mortality which remains still significantly unaffected. Thrombolysis is a therapeutic approach that can improve an unfavourable prognosis of patients with pulmonary embolism. In many cases thrombolytic therapy may be the only way to save the patient´s life. However, the number of patients with pulmonary embolism treated by thrombolysis is still relatively low.
This review encompasses a discussion of the many problems pertaining to the thrombolytic therapy of pulmonary embolism in relation to the most recent guidelines of the European Society of Cardiology. The practical aspects of thrombolytic therapy are discussed, such as indications, conditions for its administration and contraindications. The most used regimens of thrombolytic therapy of pulmonary embolism are presented. The article wishes to contribute to the increase of the number of patients with pulmonary embolism who are treated by thrombolytic therapy, and so improve their still unfavourable prognosis.
Key words: Pulmonary embolism – Streptokinase – Tissue plasminogen activator – Thrombolytic therapy


Trombolytická liečba (TLL) pľúcnej embólie (PE) nie je tak dôkladne preskúmaná a zavedená do praxe ako TLL pri akútnom infarkte myokardu (AIM). Ani jej benefit nie je tak presvedčivo dokázaný ako pri AIM. Veľmi názorne to dokresľuje aj celkovo nízky počet chorých s PE zaradených do štúdií skúmajúcich efekt TLL, ktorý je neporovnateľne nižší než počet chorých s AIM. Kým benefit TLL sa potvrdil vo viacerých randomizovaných megaštúdiách zahrňujúcich desiatky tisícov chorých s AIM, v randomizovaných štúdiách s TLL bolo zaradených celkovo len 461 chorých s PE (1).

Podiel chorých s PE liečených TLL je stále pomerne nízky a odhaduje sa len asi na 10 % (2). Predpokladáme, že u nás je tento podiel chorých ešte nižší.

Nedostatočné využívanie TLL pri PE má okrem chýbajúcich presvedčivých dôkazov o jej benefite, najmä pri stredne ťažkých formách, viaceré ďalšie príčiny. Stanovenie diagnózy PE je veľmi ťažké, najmä u chorých s preexistujúcim kardiopulmonálnym postihnutím. Správna diagnóza sa určí len asi u 30 – 50 % chorých s PE (3). Problémy so správnou diagnostikou PE najlepšie dokumentuje jeden osobitý paradox. Ak lekár myslí na PE ako na príčinu úmrtia a uvedie ju v správe, patológ ju u zomretého obvykle nepotvrdí. Naopak, zistí ju práve u toho chorého, u ktorého ju lekár vôbec nepredpokladal. Navyše časť chorých s PE zomiera náhle, bez možnosti akejkoľvek diagnostiky a liečby, vrátane TLL. Určitý paradox predstavuje i tá skutočnosť, že TLL je kontraindikovaná práve u tých chorých, ktorí by ju najviac potrebovali, ako sú chorí s komplikujúcou PE po operácii, pôrode alebo úraze. Príčinou nepodania TLL môže byť aj nedostupnosť niektorých vyšetrovacích metód, napríklad pľúcnej scintigrafie, kontrastnej špirálovej počítačovej tomografie (CT) alebo pľúcnej angiografie, ktoré sa vyžadujú, respektíve vyžadovali na potvrdenie diagnózy PE. Lekárov od použitia TLL môže odradiť aj zložitosť niektorých starších algoritmov TLL, ktoré vyžadujú titrovanie dávky trombolytika a pomerne náročné laboratórne sledovanie. Tento problém je však v súčasnosti vyriešený tým, že najnovšie odporúčané trombolytické režimy sú podstatne jednoduchšie, pretože sa podávajú bolusovo alebo krátkodobo s fixným dávkovaním trombolytika bez potreby opakovaných laboratórnych kontrol. Príčinou nepodania TLL môže byť aj nedostatok skúseností lekára s touto liečbou pri PE a neprimeraná obava z jej vedľajších účinkov.

Indikácie

TLL má v porovnaní so štandardnou antikoagulačnou liečbou viaceré výhody. Rýchlejšou lýzou embolov vedie ku rýchlejšiemu obnoveniu pľúcnej perfúzie, a tým aj k pomerne rýchlemu obnoveniu narušenej hemodynamiky a poklesu úmrtnosti (1, 2, 4 – 6). Výhodou TLL je aj jej lepšia účinnosť pri prevencii recidív PE a pri prevencii chronickej pľúcnej hypertenzie na podklade tromboembolickej artériopatie (1, 2). Napriek týmto predpokladaným priaznivým účinkom sa však všeobecný benefit TLL u všetkých chorých s PE klinicky nepreukázal. Dokázal sa presvedčivo iba pri masívnej PE sprevádzanej závažnými hemodynamickými príznakmi, ako je šok, hypotenzia alebo synkopa. Masívna PE je teda jednoznačnou indikáciou pre podanie TLL. TLL tu môže byť život zachraňujúcim liečebným opatrením (7).

Narušenie hemodynamiky však nemusí byť vždy podmienené iba PE. Môže sa na ňom podieľať aj obmedzená kardiopulmonálna rezerva pri súčasne pridruženom hemodynamicky významnom kardiovaskulárnom alebo pľúcnom ochorení. Toto ochorenie môže spôsobiť, že aj submasívna, respektíve nemasívna PE sa klinicky manifestuje ako masívna. Podľa odborníkov Európskej kardiologickej spoločnosti (EKS) (8) pre indikáciu TLL musia byť závažné hemodynamické príznaky v priamej súvislosti s PE. Ak sa na nich okrem PE podieľa aj iné preexistujúce kardiopulmonálne postihnutie, nie je to podľa smerníc EKS dôvod na podanie TLL. Tento názor je pre nás pomerne prekvapivý, pretože naše klinické skúsenosti svedčia pre podanie TLL všetkým chorým s väčšou PE sprevádzanou závažnými hemodynamickými príznakmi. Podľa nás totiž z TLL profitujú všetci pacienti so závažným narušením hemodynamiky, či už toto bolo spôsobené samotnou PE, alebo jej kombináciou s preexistujúcim obmedzením kardiopulmonálnej rezervy. Navyše, klinicky len veľmi ťažko možno odlíšiť, či k poruchám hemodynamiky viedla samotná PE, alebo iné pridružené kardiovaskulárne alebo pľúcne ochorenie. PE s väčším rozsahom u chorých s obmedzením kardiopulmonálnej rezervy považujú za indikáciu TLL aj iní autori (3). TLL vedie u týchto chorých k rýchlejšiemu obnoveniu pľúcnej perfúzie a k rýchlejšej úprave porúch hemodynamiky, čo priaznivo pôsobí aj na preexistujúce kardiovaskulárne ochorenie. K rozhodnutiu pre podanie TLL môže v týchto prípadoch prispieť echokardiografické (ECHOKG) vyšetrenie. Nález ECHOKG príznakov akútneho preťaženia pravej komory (PK) by mal byť jednoznačným dôvodom pre podanie TLL aj u chorých s nemasívnou, respektíve stredne závažnou PE sprevádzanou narušením hemodynamiky, ku ktorej prispelo preexistujúce obmedzenie kardiopulmonálnej rezervy. Rozhodne by nebolo správne, keby sa za príčinu hemodynamickej alterácie pri PE všeobecne pokladalo preexistujúce kardiopulmonálne postihnutie a hľadal sa tak dôvod na nepodanie TLL.

Veľmi diskutovaná je otázka TLL u chorých so submasívnou PE. Odborníci EKS definovali submasívnu PE ako osobitnú podskupinu nemasívnej PE s ECHOKG príznakmi akútneho preťaženia PK, ale bez klinicky manifestného narušenia hemodynamiky, teda bez hypotenzie alebo šoku (8). Aj keď existujú viaceré dôkazy o benefite TLL u tejto podskupiny chorých (9), priaznivé vplyvy na úmrtnosť neboli doposiaľ overené vo väčších randomizovaných kontrolovaných štúdiách. Smernice EKS preto považujú indikáciu TLL pri submasívnej PE zatiaľ za možnú, ale nie úplne jednoznačnú alternatívu. My sa na základe vlastných klinických skúseností prikláňame k názoru, že chorí so submasívnou PE môžu významne profitovať z TLL, a preto ju u nich považujeme za plne indikovanú.

 

Stredne závažná PE bez hemodynamickej alterácie a bez príznakov preťaženia PK, ako aj ľahká PE (výpad pľúcnej perfúzie v rozsahu menej ako 25 %), nie sú indikáciou TLL (1, 8). Podanie TLL sa pri týchto formách PE nepovažuje za odôvodnené, pretože podľa súčasných poznatkov neprináša väčší benefit vzhľadom na dlhodobú prognózu (vyjadrenú úmrtnosťou a recidívami PE) ako štandardná antikoagulačná liečba. Naše skúsenosti však naznačujú, že aj chorí so stredne závažnými formami PE môžu mať určitý profit z TLL. U viacerých našich chorých so stredne závažnou PE, liečených TLL, sme totiž pozorovali lepší klinický priebeh PE ako pri liečbe heparínom. Lepší účinok TLL v porovnaní s heparínom sa prejavoval rýchlejším ústupom klinických príznakov PE v akútnej fáze a lepšou kvalitou života po PE s menej častým výskytom chronickej dýchavice a lepšiou toleranciou fyzickej námahy. Hoci existujú určité dôkazy o priaznivom dlhodobom účinku TLL na pľúcnu hemodynamiku aj u chorých so stredne závažnými formami PE (10), doposiaľ sa však nepodarilo jednoznačne preukázať, či rozpustením malých periférnych embolov môže TLL redukovať riziko vzniku chronickej symptomatickej tromboembolickej pľúcnej hypertenzie. Význam TLL pri stredne závažných formách PE stále nie je definitívne stanovený. Otázku indikácie TLL pri týchto formách PE, rovnako ako pri submasívnej PE, môžu vyriešiť len ďalšie randomizované a kontrolované štúdie.

Existujú však situácie, ktoré si môžu vyžiadať podanie TLL aj pri PE, ktorá sa pôvodne hodnotila ako stredne závažná a pôvodne indikovaná na antikoagulačnú liečbu heparínom. Patrí k nim neustupovanie, narastanie alebo recidívy PE aj pri antikoagulačnej liečbe, respektíve pri liečbe heparínom (3). Dôvodom na podanie TLL môže byť aj zistený deficit prirodzených inhibítorov koagulácie, kde liečba heparínom býva obvykle neúčinná (3). Kauzálnym opatrením by tu však mala byť substitúcia chýbajúcich faktorov, napríklad antitrombínu III.

Podmienky pre podanie

Základnou podmienkou pre podanie TLL je správne stanovenie diagnózy hemodynamicky významnej, respektíve masívnej PE a jej odlíšenie od iných stavov, ktoré by mohli spôsobovať podobný klinický obraz. To však býva pomerne často veľmi ťažké. Náhly vznik dýchavice, sprevádzanej hypotenziou alebo šokom, môže byť okrem masívnej PE podmienený množstvom ďalších ochorení, ako napríklad zlyhaním ľavej komory, ruptúrou alebo disekciou aneuryzmy aorty, hypovolemickým, hemoragickým alebo septickým šokom. Diagnostika PE je veľmi zložitá najmä u chorých s predchádzajúcim významným kardiopulmonálnym postihnutím, u chorých po operácii a u chorých s polytraumatizmom. Predovšetkým je potrebné sa zamerať na vylúčenie takých ochorení, ako sú napríklad ruptúra alebo disekcia aneuryzmy aorty, mechanické komplikácie AIM, ako napríklad ruptúra myokardu a následná tamponáda alebo septicko-toxický šok pri dehiscencii alebo rozpade operačnej rany a iných, pri ktorých by neuvážené podanie TLL mohlo mať pre pacienta katastrofálne dôsledky.

Ak to stav pacienta dovolí, vždy sa snažíme získať čo najviac objektívnych dôkazov pre PE. Aj pri typických klinických príznakoch, ako sú dyspnoe, tachypnoe, typický obraz pravostranného preťaženia na povrchovom elektrokardiograme (EKG), typických nálezoch pri vyšetrení krvných plynov (hypoxémia, hypokapnia, respiračná alkalóza), a pri hemokoagulačnom vyšetrení (pozitivita D-diméru alebo degradačných produktov fibrínu, hyperfibrinogenémia) sa pred začatím TLL snažíme o potvrdenie PE niektorou zo zobrazovacích metód. Pľúcna angiografia sa síce považuje za „zlatý štandard“ pre diagnostiku PE, u nás je však vo väčšine nemocníc nedostupná (1, 2, 8). Navyše ohrozuje chorého komplikáciami súvisiacimi s invazívnym zákrokom. Jej použitie pred plánovanou TLL nie je ani veľmi vhodné, pretože sa spája s vysokým rizikom krvácania z miesta vpichu. Scintigrafické vyšetrenie pľúc sa pri masívnej PE u nás vo väčšine prípadov nedá realizovať, pretože obvykle vyžaduje prevoz chorého do iného zariadenia, čo pacient v kritickom stave a šoku nie je schopný absolvovať. V tejto situácii nadobúda veľký význam kontrastná špirálová počítačová tomografia (CT) pľúc. Je to veľmi cenná metóda na potvrdenie najmä centrálnych foriem PE, lokalizovaných v hlavných vetvách arteria pulmonalis, ktoré sú zodpovedné za masívnu PE (1, 7, 11). Ak sa diagnóza PE potvrdí pri kontrastnej špirálovej CT pľúc, ďalšie neinvazívne (pľúcna scintigrafia) alebo invazívne (pľúcna angiografia) vyšetrenia už nie sú potrebné. Kontrastná špirálová CT pľúc by sa tak mala vykonať, ak je dostupná, u každého chorého s podozrením na masívnu PE a pred uvažovanou TLL. Veľký význam kontrastnej špirálovej CT pľúc v diagnostike závažných foriem PE môžeme potvrdiť aj na základe našich vlastných, už takmer päťročných, skúseností. Kontrastná špirálová CT pľúc, ktorá je v našej nemocnici dostupná nepretržite každý deň počas 24 hodín, pomohla pri diagnostike PE a záchrane života už viacerým našim pacientom (7).

Vo väčšine najmä menších nemocníc však kontrastná špirálová CT pľúc nie je dostupná. Dôležitým vyšetrením, ktoré nám v tejto kritickej situácii môže veľmi pomôcť pri rozpoznaní a potvrdení PE, je urgentná transtorakálna alebo ešte lepšie transezofágová echokardiografia (ECHOKG). Transezofágová ECHOKG má oproti transtorakálnej výhody najmä v tom, že okrem nepriameho potvrdenia diagnózy pľúcnej embólie (príznaky akútneho preťaženia PK) môže priniesť aj priamy dôkaz prítomnosti trombov v pľúcnej artérii. ECHOKG je dostupná vo väčšine našich nemocníc. Možno ju vykonať pri lôžku chorého a nepredstavuje väčšie časové zdržanie. ECHOKG má významnú úlohu pri rozhodovaní sa pre TLL. ECHOKG dôkaz preťaženia PK pri typickom klinickom obraze oprávňuje na podanie TLL nielen pri masívnej PE sprevádzanej hypotenziou alebo cirkulačným šokom, ale aj pri submasívnej PE, ktorá prebieha bez hypotenzie, respektíve šoku. Submasívna PE by sa však mala potvrdiť aj niektorým ďalším neinvazívnym zobrazovacím vyšetrením.

Jedinou výnimkou, kedy by sa TLL mohla podať aj bez predchádzajúceho potvrdenia niektorou zobrazovacou metódou, je fulminantný priebeh masívnej PE, keď na základe klinického obrazu je diagnóza masívnej PE takmer istá a situácia je taká naliehavá, že nedovolí časové zdržanie potrebné na vykonanie zobrazovacích vyšetrení (1, 7, 12). Aj v takomto prípade by sme sa však mali usilovať aspoň o vykonanie transtorakálnej ECHOKG. V literatúre sú opísané ojedinelé kazuistiky, v ktorých sa úspešná TLL realizovala dokonca počas netraumatickej kardiopulmonálnej resuscitácie (13, 14).

TLL podávame čo najskôr od zistenia diagnózy PE a stanovenia indikácie. Väčšinou je situácia taká naliehavá, že nedovolí väčšie časové zdržanie. Na rozdiel od AIM je však časový interval, v ktorom môžeme od vzniku príznakov PE realizovať TLL, podstatne väčší, maximálne do 14 dní (1, 2, 15). Časové zdržanie si môžeme dovoliť pri submasívnych formách PE, prípadne pri stredne ťažkých formách neustupujúcich, narastajúcich alebo recidivujúcich pri liečbe heparínom. Ak zvažujeme indikáciu TLL a chceme vyčkať na potvrdenie PE niektorým zobrazovacím vyšetrením a stav pacienta to dovolí, začneme liečbu heparínom. Po potvrdení diagnózy PE sa heparín vysadí a bez nevyhnutnosti rušiť jeho účinok antidótom možno začať s TLL (2).

Kontraindikácie

Pre TLL pri PE platia v podstate rovnaké kontraindikácie ako pre TLL AIM, respektíve ako pre TLL všeobecne. Nesmie sa podať chorým s prejavmi akútneho krvácania. Táto kontraindikácia, pri ktorej by sa TLL nemala realizovať za žiadnych okolností, sa považuje za absolútnu a nepotrebuje ďalší komentár. Diskusiu môžu vyvolať najmä tzv. relatívne kontraindikácie. Tieto zahŕňajú množstvo situácií, pri ktorých je podanie TLL rizikové, najmä pre možnosť následného krvácania. Napriek tomuto riziku však TLL pri nich nie je úplne vylúčená. Za určitých podmienok ju možno podať, a to najmä v situáciách, keď ide o život pacienta. I keď Smernice EKS (8), rovnako ako iné práce zaoberajúce sa problematikou TLL pri PE (1), poskytujú zoznamy relatívnych kontraindikácií, definitívne rozhodnutie musí urobiť sám lekár. Relatívne kontraindikácie sa musia posudzovať u každého pacienta individuálne. V niektorých prípadoch to vyžaduje intuíciu získanú rokmi klinickej praxe a aj pomerne veľa odvahy ísť do určitého rizika. Napríklad veľmi ťažké býva rozhodnutie o TLL u chorého s PE komplikujúcou pooperačný priebeh. Väčšinou ide o veľmi dramatickú situáciu, ktorú treba riešiť okamžite a bez prevozu na špecializované pracovisko, ktoré je schopné realizovať niektorý z nefarmakologických spôsobov liečby (katétrová deštrukcia embolu alebo urgentná chirurgická embolektómia). Za týchto podmienok paušálne rešpektovanie desaťdňového odstupu od operácie, ktoré je všeobecne akceptovanou podmienkou podania TLL, prakticky znamená odsúdenie chorého s masívnou včasnou pooperačnou PE na takmer isté úmrtie. Podanie TLL, ktorá je v tejto situácii život zachraňujúcim zákrokom, môže, ale aj nemusí spôsobiť masívne pooperačné krvácanie. V praxi sa stretávame pomerne často s prehnanými obavami z masívneho pooperačného krvácania ako komplikácie TLL, a to aj pri tých chirurgických zákrokoch, pri ktorých možno predpokladať podstatne rýchlejšie hojenie než za 10 dní. Pri viacerých chirurgických zákrokoch za predpokladu správneho a dôkladného ošetrenia operačného lôžka a operačnej rany môžu byť lokálne podmienky na podanie TLL už 5. – 7. deň od operácie. Máme vlastné skúsenosti s úspešnou TLL, ktorú sme sa pre záchranu života chorého odvážili podať piaty pooperačný deň po cholecystektómii alebo deviaty deň po operácii slabinovej prietrže (7). V literatúre sa možno stretnúť s ojedinelými kazuistikami, v ktorých sa úspešná TLL podávala dokonca na druhý deň po exploratívnej laparotómii (14) alebo po resekcii pľúc (16). Vždy teda treba starostlivo zvážiť benefit TLL vo vzťahu ku riziku spojenému s jej podaním. Dôležité je, aby bol benefit významne väčší než riziko.

Gravidita sa považuje za relatívnu kontraindikáciu TLL najmä v dôsledku zvýšeného rizika krvácania u matky. Podanie TLL v gravidite prichádza do úvahy iba v prípade masívnej PE hroziacej úmrtím pacientky, keď nie je dostupný niektorý z nefarmakologických spôsobov liečby.

Výber trombolytika a trombolytické režimy

Na TLL možno pri PE použiť streptokinázu, tkanivový aktivátor plazminogénu (t-Pa) alebo urokinázu. Štandardným trombolytikom pri PE je, rovnako ako pri AIM, streptokináza, ktorá je cenovo najvýhodnejšia. Použitie streptokinázy ako základného trombolytika pri PE vychádza okrem ekonomickej výhodnosti zo zistení, že v účinnosti na úmrtnosť niet rozdielov medzi jednotlivými trombolytikami. Pôvodný predpoklad, že liečba t-Pa je efektívnejšia pri znižovaní úmrtnosti než iné trombolytiká, sa nepotvrdil (17, 18). Existujú však dôkazy, že t-Pa spôsobuje v porovnaní s inými trombolytikami rýchlejšie rozpustenie embolov v pľúcnom riečisku s následným pomerne rýchlym ústupom príznakov akútneho pľúcneho srdca a zlepšením hemodynamiky a celkového stavu pacienta už do dvoch hodín od podania (17, 18). Tieto prednosti t-Pa sme potvrdili aj my u jedného nášho pacienta s masívnou fulminantnou PE (7). Podanie t-Pa preto odporúčame pre tie prípady masívnej PE, kde si kritický stav pacienta a hemodynamická závažnosť vyžadujú pokiaľ možno čo najrýchlejšie obnovenie pľúcnej perfúzie.

Trombolytické režimy používané pri PE sú bolusové a krátkodobé (tabuľka 1) (1, 2, 19). Dlhodobé (niekoľkodňové) režimy, v minulosti považované za „konvenčné“, sa dnes už takmer nepoužívajú. Bolusové režimy, pri ktorých sa bolusovo v priebehu 2 – 25 minút podávajú pomerne vysoké dávky trombolytika, sú rezervované pre fulminantný priebeh masívnej PE. V ostatných situáciách sa používajú krátkodobé trombolytické režimy, pri ktorých sa po iniciálnej bolusovej dávke podáva trombolytikum vo fixnej dávke kontinuálne obvykle počas 12 – 24 hodín bez potreby priebežného sledovania hemokoagulačných parametrov. V súčasnosti sa za štandardný trombolytický režim pri PE považuje podanie streptokinázy v iniciálnej dávke 250 tisíc jednotiek i. v. počas 15 – 30 minút, za ktorým nasleduje kontinuálne podávanie v dávke 100 tisíc jednotiek/hodinu počas 12 – 24 hodín (1 – 3). Trombolytikum sa podáva do periférnej žily. Pri podaní priamo do arteria pulmonalis sa nepreukázali lepšie výsledky (20). Naopak, toto podanie je sprevádzané významne vyšším rizikom komplikácií, najmä krvácania.

Posudzovania úspešnosti

Na rozdiel od TLL pri AIM špecifické neinvazívne markery úspešnej TLL pri PE neexistujú. Efektívnosť TLL pri PE posudzujeme na základe klinického obrazu a podľa výsledku kontrolných zobrazovacích vyšetrení. Za úspešnú môžeme považovať TLL vtedy, ak sa po jej podaní významne zlepší klinický stav a podstatne sa zmiernia alebo ustúpia dýchavica, tachykardia, hypotenzia, príznaky šoku a upravia sa parametre krvných plynov. Pre úspešnú TLL pri PE svedčí aj ústup EKG a ECHOKG príznakov preťaženia PK. Najlepším a najspoľahlivejším dôkazom úspešnosti TLL pri PE je vymiznutie embolov v centrálnych vetvách arteria pulmonalis pri kontrolnej kontrastnej špirálovej CT pľúc a vymiznutie perfúznych defektov alebo významné zlepšenie pľúcnej perfúzie pri kontrolnej pľúcnej scintigrafii.

Záver

PE je ochorenie s vysokou úmrtnosťou, ktorú sa zatiaľ nedarí významnejšie ovplyvniť. TLL predstavuje liečbu, ktorá by mohla zlepšiť nepriaznivú prognózu pacientov s PE. V mnohých prípadoch môže byť TLL jediným spôsobom, ako zachrániť život pacienta. Podiel pacientov s PE liečených TLL je však stále, a to nielen u nás, pomerne nízky. V článku sme prebrali viaceré problémy, ktoré sa týkajú TLL pri PE v kontexte najnovších smerníc EKS. Chceli sme sa tiež podeliť so svojimi pomerne bohatými skúsenosťami s toutou liečbou pri PE, a tak prispieť k jej podstatne častejšiemu použitiu pri tejto indikácii.

Literatúra

1. Arcasoy S, Kreit JW. Thrombolytic therapy of pulmonary embolism. A comprehensive review of current evidence. Chest 1999;115:1695–1707.

2. Goldhaber S. Contemporary pulmonary embolism thrombolysis. Chest 1995;107:45S–51S.

3. Widimský J, Malý J. Doporučení diagnostiky a léčby plicní embolie. Cor Vasa 1998;40:K139–K152.

4. Sharma GVRK, Burleson VA, Sasahara AA. Effect of thrombolytic therapy on pulmonary-capillary blood volume in patients with pulmonary embolism. N Engl J Med 1980;303:842–845.

5. Dalla-Volta S, Palla A, Santolicandro AM, et al. PAIMS 2: Alteplase combined with heparin versus heparin in the treament of acute pulmonary embolism. Plasminogen Activator Italian Multicenter Study. J Am Coll Cardiol 1992;20:520–526.

6. Goldhaber SZ, Haire WD, Feldstein ML, et al. Alteplase versus heparin in acute pulmonary embolism: Randomised trial assessing right-ventricular function and pulmonary perfusion. Lancet 1993;341:507–511.

7. Jurkovičová O, Kalužay J, Remišová S, et al. Úspešná trombolytická liečba u pacienta s masívnou pooperačnou pľúcnou embóliou. Interná Medicína 2001;1:30–34.

8. Task Force on Pulmonary Embolism, European Society of Cardiology. Guidelines on diagnosis and management of acute pulmonary embolism. Eur Heart J 2000;21:1301–1336.

9. Konstantinides S, Geibel A, Olschewski M, et al. Association between thrombolytic treatment and the prognosis of hemodynamically stable patients with major pulmonary embolism: results of a multicenter registry. Circulation 1997;96:882–888.

10. Sharma GVRK, Folland ED, McIntyre KM, et al. Longterm hemodynamic benefit of thrombolytic therapy in pulmonary embolic disease. J Am Coll Cardiol 1992;15:65A.

11. Van Rosum AB, Pattynama PMN, Ton ER, et al. Pulmonary embolism: validation of spiral CT angiography in 149 patients. Radiology 1996;201:467–470.

12. Kehoe T, Dacruz D. Empirical thrombolysis in catastrophic pulmonary embolism. J Accid Emerg Med 1999;16:76.

13. Bailen MR, Cuandra JA, Aquayo De Hoyos E. Thrombolysis during cardiopulmonary resuscitation in fulminant pulmonary embolism: a review. Crit Care Med 2001;29:2211–2219.

14. Bottiger BW, Reim SM, Diezel G, et al. High-dose bolus injection of urokinase – Use during cardiopulmonary resuscitation for massive pulmonary embolism. Chest 1994;106:1281–1283.

15. Palla A, Pazzagli M, Manganelli D, et al. Resolution of pulmonary embolism: effect of therapy and putative age of emboli. Respiration 1997;64:50–53.

16. Sayeed RA, Nahef SAM. Successful thrombolysis for massive pulmonary embolism after pulmonary resection. Ann Thorac Surg 1999;67:1785–1787.

17. Goldhaber SZ, Kessler CM, Heit J, et al. Randomised controlled trial of recombinant tissue plasminogen activator versus urokinase in the treatment of acute pulmonary embolism. Lancet 1988;2:293–298.

18. Meneveau N, Schiele F, Vuillemenot A, et al. Streptokinase vs alteplase in massive pulmonary embolism: a randomized trial assessing right heart hemodynamics and pulmonary vascular obstruction. Eur Heart J 1997;18:1141–1148.

19. Verstraete M, Bachmann F, Davidson JF, et al. The present status of thrombolytic treatment in noncardiac disorders. J Intern Med 1994;236:447–454.

20. Verstraete M, Miller GAH, Bounameaux H, et al. Intravenous and intrapulmonary recombinant tissue-type plasminogen activator in the treatment of acute massive pulmonary embolism. Circulation 1988;77:353–360.

(c)2002 by Symekard s.r.o.