Vaskulárna choroba štepu I – patomorfológia a etiopatogenéza
Eva Goncalvesová
Bratislava, Slovenská republika

Z Transplantačného oddelenia, SÚSCH, Bratislava
Do redakcie došlo dňa 29. 3. 2000; prijaté dňa 21. 7. 2000
Adresa pre korešpondenciu: MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., Transplantačné oddelenie, SÚSCH, Pod Krásnou hôrkou 1, 833 48 Bratislava


GONCALVESOVÁ E. Vaskulárna choroba štepu I – patomorfológia a etiopatogenéza. Cardiol 2000;9(5):274–279
Vaskulárna choroba štepu (graft vascular disease – GVD) je špecifickou formou koronárnej aterosklerózy a je najčastejšou príčinou smrti viac ako rok po HTx (24 %). Angiograficky ju možno zistiť približne u 45 % pacientov po HTx, ktorí prežívajú viac ako tri roky. Intravaskulárnym ultrazvukovým vyšetrením sa dokazuje až u 63 % chorých viac ako rok po HTx. Pacienti s angiograficky zisteným ochorením majú päťnásobne vyššie riziko infarktu myokardu, neskorého zlyhania štepu alebo náhlej smrti. Typickou patomorfologickou črtou je koncentrická myointimálna proliferácia. Etiológia GVD je komplexná a zúčastňujú sa na nej faktory imunologické, infekčné aj metabolické. Reakciou na tieto impulzy je expresia adhezívnych molekúl, uvoľnenie cytokínov a rastových faktorov, ktoré vedú k transformácii, migrácii a proliferácii hladkého svalstva ciev. Poznatky o etiológii a patomorfológii GVD vymedzujú racionálne riešenie otázok diagnostiky, prevencie a liečby, ktorými sa zaoberá druhá časť práce.
Kľúčové slová: vaskulárna choroba štepu – patológia – etiopatogenéza

GONCALVESOVÁ E. The vascular graft disease – pathomorphology and etiopathogenesis. Cardiol 2000;9(5):274–279
The graft vascular disease (GVD) is a specific accelerated form of the coronary atherosclerosis in transplanted heart. The GVD is the major cause of late mortality. The incidence of GVD based on angiography is about 15 % per year, the prevalence up to 45 % at the 3th year after the HTx. Using intravascular ultrasound the GVD was detected in 63 % of the patients more than one year after the heart transplantation. The most typical pathomorphologic finding is the concentric myointimal hyperplasia. The etiology is complex and the immune as well as the nonimmune factors play a role. The reaction with the graft antigens, infection and the numerous metabolic factors stimulates the expression of adhesive molecules, release of cytokines and growth factors. The next step is transformation, migration and proliferation of the smooth muscle cells. The knowledge on etiology and pathogenesis of GVD make a frame for the rational solutions of diagnostics, prevention and treatment.
Key words: Graft vascular disease – Pathology – Etiopathogenesis


Transplantácia srdca (HTx) je dnes štandardnou liečebnou metódou pre srdcové ochorenia, ktoré nemožno priaznivo ovplyvniť žiadnymi farmakologickými alebo inými terapeutickými postupmi a ktoré inak nezadržateľne vedú k smrti (1). K 15. februáru 1999 bolo do Registra medzinárodnej spoločnosti pre transplantáciu srdca a pľúc nahlásených takmer 50 000 pacientov s transplantáciou srdca (2). Prvé úspešné transplantácie srdca sa na Slovensku uskutočnili začiatkom roka 1998 (3) a do konca roka 1999 sa urobilo 18 výkonov. Ku koncu roka 1999 bolo v evidencii SÚSCH 74 pacientov po HTx.

Analýza prežívania pacientov po HTx ukázala, že vaskulárna choroba štepu (GVD) je príčinou smrti u 24 % chorých viac ako rok po HTx a je najčastejšou príčinou smrti v tomto časovom období (2) (obrázok 1). Angiograficky ju možno zistiť približne u 45 % pacientov po HTx , ktorí prežívajú viac ako tri roky. Intravaskulárnym ultrazvukovým vyšetrením sa stredne ťažká až   ťažká myointimálna proliferácia, ktorá je podstatnou patomorfologickou črtou tohto ochorenia, dokazuje až u 63 % chorých viac ako rok po HTx. Pacienti s angiograficky zisteným ochorením vencových tepien majú päťnásobne vyššie riziko infarktu myokardu, neskorého zlyhania štepu alebo náhlej smrti, než ostatní pacienti bez tohto ochorenia (4, 5).

Počet pacientov po HTx sa u nás síce pomaly, ale systematicky zvyšuje, a tým sa aj zväčšuje pravdepodobnosť výskytu GVD. S týmto ochorením sa budeme iste stále častejšie stretávať v širokej, prinajmenšom kardiologickej a internistickej praxi. Cieľom tejto práce je podať prehľadnú informáciu o patológii a etiopatogenéze, v druhej časti o diagnostike, prevencii a liečbe GVD.

Patomorfológia

Charakteristickou mikroskopickou – morfologickou črtou GVD je difúzna koncentrická myointimálna hyperplázia (obrázok 2). Proliferácia myointimálnej vrstvy sa pozoruje na veľkých epikardiálnych, ale aj na menších penetrujúcich aj intramyokardiálnych artériách. Podobné zmeny však možno nájsť aj na vénach a veľkých tepnách štepu (aorta, artéria pulmonalis) (6).

GVD sa od „bežnej aterosklerózy“ odlišuje v niekoľkých smeroch. Zásadné rozdiely v patologickom obraze sú zhrnuté v tabuľke 1.

V ostatných rokoch sa zdôrazňuje, že uvedené striktné oddelenie oboch procesov nie je úplne oprávnené. U pacientov po HTx, najmä u tých, ktorí prežívajú viac rokov, sa vyskytujú zmeny nerozoznateľné od bežnej aterosklerózy. Jedným z vysvetlení je, že pôvodná myointimálna proliferácia predstavuje terén, ktorý sa pod vplyvom aterogénnych mechanizmov mení a nadobúda charakter klasickej aterosklerotickej lézie (5, 7).

Nové poznatky o výskyte, vývoji a morfológii GVD in vivo prinášajú moderné zobrazovacie metódy – intravaskulárna ultrasonografia (IVUS) a angioskopia. Rickenbacher a spol. (4) vykonali 304 IVUS vyšetrení u 174 pacientov dva týždne až 15 rokov po HTx. Zhrubnutie intimy sa zistilo až u 78 % chorých, ktorých vyšetrili v prvých dvoch mesiacoch po operácii. Najväčšiu progresiu lézií zistili v prvých dvoch rokoch. Excentrické lézie sa zobrazili u 51 % chorých päť rokov po HTx, kalcifikáty u 24 % pacientov 6 – 10 rokov a u 46 % viac ako 11 rokov od výkonu.

Veľkú variabilitu histologického obrazu vaskulárnych lézií v štepe po HTx dokumentujú aj iné práce. Johnson a spol. (8) analyzovali koreláciu medzi histologickými a angiografickými nálezmi u chorých, ktorí zomreli viac ako rok po HTx na zlyhanie štepu. Histologicky opisujú tri druhy lézií. Fibrózne zhrubnutie intimy, aterómové pláty a intermediálne lézie. Ateromatózne lézie sa nachádzali častejšie v proximálnych úsekoch, myointimálne v distálnejších častiach koronárneho riečiska, pričom v jednom štepe sa môžu nachádzať súčasne všetky tri typy zmien.

Angioskopicky sa tiež rozlišujú dva druhy plakov, tzv. pigmentové (žlté) a nepigmentové (biele) (9). Pigmentové plaky sú hrubšie, obyčajne excentrické, častejšie vo veľkých epikardiálnych cievach, majú drsný, nepravidelný povrch. Na rozdiel od toho nepigmentované lézie zasahujú dlhšie úseky ciev s menším vnútorným priemerom, ich povrch býva hladký. Histologicky sa prvé približujú k ateromatóznym léziám s obsahom tuku, druhé zodpovedajú fibróznej intimálnej proliferácii.

V týchto súvislostiach sa otvárajú dve otázky. Existujú dva typy GVD, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku vplyvu rôznych rizikových faktorov, alebo ide o jeden proces, ktorý sa vyvíja v čase? Majú tieto dve formy GVD rozdielnu klinickú manifestáciu, resp. prognózu? Odpovedať na tieto otázky môžu poskytnúť prospektívne longitudinálne štúdie, ktoré umožnia sledovať vývoj GVD.

Patogenéza

Vaskulárna choroba štepu je výsledkom komplexnej interakcie imunitných a neimunitných mechanizmov. Na začiatku celého procesu je chronické poškodzovanie a aktivácia endotelu, ku ktorej dochádza viacerými spôsobmi. Predovšetkým ide o reakciu na alloantigény endotelových buniek štepu. Úlohu zohrávajú aj vlastnosti a stav darcu, poškodenie štepu ischémiou pri odbere a transporte, infekcie (predovšetkým vírusové) a ďalšie faktory (10, 11) .

Odpoveďou na léziu endotelu je kaskáda dejov súhrnne označovaná ako zápalová odpoveď. Na povrchu endotelových buniek dochádza k expresii adhezívnych molekúl, uvoľneniu chemokínov, cytokínov, adhézii leukocytov a doštičiek. Následne vzniká infiltrácia cievnej steny aktivovanými makrofágmi a bunkami T (12, 13). Ďalšou fázou procesu je indukcia syntézy a uvoľnenie celého spektra rastových faktorov, ktoré spôsobujú proliferáciu, migráciu a transformáciu hladkého svalstva. Najdôležitejšie sú PDGF (platelet derived growth factor), bFGF (basic fibroblast growth factor), IGF-1 (insulin like growth factor-1) a TGF-ß (transforming growth factor beta) (14, 15) (obrázok 3). V zhode s dynamikou procesu sú aj patologické nálezy endotelitídy s cirkumskriptnou subendotelovou mononukleárnou infitráciou v iniciálnej fáze procesu. Po nej nasledujú reparačné procesy, ktorých dominantnou črtou je myointimálna proliferácia (11, 12).

Imunitné mechanizmy v patogenéze GVD

Podstatný podiel imunitných (antigén dependentných) procesov v patogenéze GVD je nepochybný. Nejasné však ostávajú mechanizmy, ktorými imunitný systém zasahuje do intimy koronárnych artérií štepu. Zdá sa, že prvotnými cieľmi humorálnej aj celulárnej imunitnej odpovede sú endotelové bunky, ktoré na svojom povrchu majú HLA antigény I. a II. triedy (11). V protiklade s touto úvahou je skutočnosť, že po zavedení cyklosporínu do imunosupresívnej liečby výrazne poklesol počet akútnych celulárnych rejekcií, kým incidencia GVD sa podstatne nezmenila. Až donedávna bol vzťah medzi počtom a intenzitou epizód akútnych celulárnych rejekcií a vznikom a rozsahom GVD neurčitý (5). V poslednom čase však niekoľko prospektívnych klinických štúdií presvedčivo dokumentovalo, že u pacientov s vyšším počtom celulárnych rejekcií je vyššie riziko vzniku GVD (16, 17). Ukázalo sa tiež, že ak sa potvrdí prítomnosť GVD v priebehu prvého roka po HTx, možno intenzifikáciou imunosupresívnej liečby dosiahnuť jej regresiu (18). Na vzniku GVD sa zúčastňujú predovšetkým mechanizmy bunkovej imunity. Svedčia o tom nielen patologické nálezy, ale i ďalšie experimentálne pozorovania, pri ktorých sa odhalilo, že podávanie anti-CD8 monoklonálnych protilátok zabránilo myointimálnej proliferácii (19) a že antigény endotelových buniek darcu indukujú u príjemcu s GVD intenzívnu lymfocytovú proliferáciu (20). Význam humorálnej (protilátkovej) imunitnej odpovede v patogenéze GVD je nejasný. Napriek tomu, že niektorí autori ich účinok považujú za nepodstatný (20), viacero klinických pozorovaní ukázalo, že pacienti, u ktorých sa zistia protilátky proti endotelu, majú vyššiu incidenciu GVD (21). Prelomovým poznatkom v patogenéze a možno aj v prevencii a liečbe GVD môže byť zistenie, že indukciou expresie génov pre hemoxygenázu-1 (HO-1), proteín A20 a Bcl-xL, čo sa dosiahlo podaním monoklonálnej protilátky proti CD40L v modeloch na zvieratách, sa zabránilo vývoju GVD (22). Ukázalo sa, že HO-1 má silné antioxidačné vlastnosti, Blc-xL a A20 okrem toho, že brzdia apoptózu a inhibujú aktiváciu endotelu.

Neimunologické rizikové faktory

Darca. Predpoklad, že preexistujúca koronárna choroba alebo endotelová lézia u darcu ovplyvní vývoj GVD, je logický. Analýza koronarografických nálezov od 2 609 pacientov ukázala, že rizikovými faktormi vzniku GVD z pohľadu darcu sú vyšší vek, artériová hypertenzia a mužské pohlavie (23). Zásadný význam bude mať pravdepodobne samotná genetická výbava darcu (štepu). Ukázalo sa napríklad, že génový polymorfizmus pre angiotenzín konvertujúci enzým (ACE) darcu má význam pri vzniku GVD. GVD sa častejšie vyvinula pri kombinácii alel DD a ID ako II (24). To znamená, že obsadenie génu pre ACE alelou D je z hľadiska rizika vzniku GVD nepriaznivé. Novšie poznatky zo základného výskumu ukazujú, že rozhodujúci môže byť potenciál aktivácie expresie tzv. protektívnych génov v endoteli štepu (25).

 

Vírusové infekcie. Účasť infekcií a chronického zápalu na vzniku klasickej aterosklerózy je vzhľadom na súčasné poznatky nepochybná (26). Podobné konštatovanie platí aj pre patogenézu GVD. Výsledky klinických pozorovaní dokumentujú vzťah medzi CMV infekciou a zvýšeným výskytom a závažnosťou GVD (27). Metódou hybridizácie in situ sa zistilo, že v intime koronárnych artérií štepov s GVD je vyšší výskyt CMV DNA, ako v štepoch bez GVD (28). Mechanizmov, ktorými CMV infekcia podporuje vznik GVD, je niekoľko. CMV spôsobuje aktiváciu endotelových buniek, ktorá sa prejaví zvýšenou expresiou HLA antigénov I. triedy a adhezívnych molekúl (29). Replikácia CMV v bunkách hladkého svalstva ciev môže zasiahnuť priamo do regulácie bunkovej proliferácie. Jeden z proteínov vírusu (IE84) má schopnosť viazať a inaktivovať proteín p53, ktorý spôsobuje spomalenie bunkového cyklu, prípadne navodenie apoptózy (30). Práce z ostatných rokov ukazujú, že pri CMV infekcii sa v cievnej stene intenzívnejšie vychytávajú oxidované LDL častice. Vysvetlením je objav, že CMV stimuluje transkripciu mRNA pre scavengerový receptor, ktorý sprostredkuje vychytávanie týchto častíc (31). Praktickým dôkazom klinicky významného postavenia CMV v patogenéze GVD by bolo potvrdenie úspešnej prevencie GVD profylaktickým podávaním virostatík (gancikloviru). Kontrolované štúdie s týmto cieľom zatiaľ nie sú k dispozícii. Výsledky novších prác (32), ktoré analyzovali údaje z práce s inými primárnymi cieľmi, poukázali na nižší výskyt GVD u chorých, ktorým sa profylakticky podával ganciklovir, najmä v prípade, ak súčasne neužívali kalciové antagonisty. Pri vzniku GVD môžu zohrávať úlohu aj iné vírusy, napr. vírus Epsteina a Barrovej (33).

 

Hyperlipoproteinémia. Hypercholesterolémia po HTx je bežným nálezom a vyskytuje sa u viac ako 80 % chorých, hypertriacylglycerolémia u 50 % a zvýšenie LDL cholesterolu u 80 % pacientov. Incidencii a analýze príčin hyperlipidémie sme sa venovali v inej práci (34), a preto sa nebudeme týmito otázkami podrobnejšie zaoberať. Experimentálne i klinické nálezy dokumentujú účasť hyperlipoproteinémie na patogenéze GVD. Viacero klinických štúdií potvrdilo vzťah hypercholesterolémie (35, 36), ako aj hypertriacylglycerolémie (37) k rozvoju GVD. Zistila sa tiež asociácia medzi GVD a poruchou metabolizmu glukózy a lipidov analogickou s metabolickým syndrómom X (38).

 

Iné. Na vzniku GVD sa podieľajú aj poruchy hemokoagulácie. Laberrere a spol. (39) hodnotili prítomnosť t-PA v arteriolách vzoriek získaných endomyokardiálnou biopsiou. Zistili, že u pacientov s normálnou distribúciou t-PA sa GVD vyvinula u 9 (24 %), kým v prípadoch deplécie t-PA u 31 zo 40 (78 %) pacientov. Iní autori (40) zistili zvýšenú koncentráciu tkanivového faktora v endotelovej vrstve koronárnych lézií pri GVD v porovnaní s intaktnými úsekmi. V ostatných rokoch sa pozornosť venuje zmenám v metabolizme homocysteínu, folátov a vitamínu B6, ktoré majú význam pri vzniku „konvenčnej“ aterosklerózy. Gupta a spol. (41) zistili zvýšené koncentrácie homocysteínu takmer u 70 % pacientov po HTx. Priemerné hladiny folátov a B6 boli znížené. Iní autori (42) potvrdili výrazne vyššie hladiny homocysteínu u pacientov s GVD v porovnaní s pacientami bez GVD. Hladiny folátov a homocysteínu boli v negatívnej lineárnej korelácii. V prácach sa zhodne konštatuje, že tieto nálezy, vzhľadom na ekonomickú nenáročnosť a bezpečnosť substitúcie folátmi, opodstatňujú ich použitie pri prevencii GVD.

Z doterajších poznatkov vyplýva, že patogenéza GVD je mimoriadne komplexná a význam jednotlivých rizikových faktorov sa mení v priebehu času od HTx. Dominantné postavenie majú pravdepodobne faktory imunologické a genetické. Tento názor podporujú aj nedávne pozorovania o výskyte GVD v čínskej populácii. Incidencia GVD je u pacientov na Taiwane v 1. – 4. roku po HTx 2 %. Výskyt diabetu, hypertenzie a hyperlipidémie bol pritom vyšší, ako sa opisuje vo veľkých pozorovaniach z USA a Európy. Na druhej strane bol v tejto populácii podstatne nižší počet akútnych rejekcií, HLA nezhôd a CMV infekcií (43). Súhrnné porovnanie rizikových faktorov GVD a bežnej aterosklerózy je uvedené v tabuľke 2.

Literatúra

  1. Fabián J, Goncalvesová E, Noskovičová M, et al. Transplantácia srdca u pacientov s koronárnou chorobou – predoperačné obdobie. Bratisl lek Listy 1999;100:379–385.
  2. Hosenpud DJ, Bennett LE, Berkeley MK, et al. The registry of the International Society for Heart and Lung Transplantation: Sixteenth Official Report -1999. J Heart Lung Transpl 1999;18:611–630.
  3. Fabián J, Fischer V, Goncalvesová E, et al. Prvé úspešné transplantácie srdca na Slovensku. Cardiol 1999;8:12–18.
  4. Rickenbacher PR, Pinto FJ, Chenzbraun A, et al. Incidence and severity of transplant coronary artery disease early and up to 15 years after transplantation ss detected by intravascular ultrasound. J Am Coll Cardiol 1995;25:171–177.
  5. Ventura HO, Mehra MR, Smart FW, et al. Cardiac Allograft Vasculopathy: Current Concepts. Am Heart J 1995;129:791–799.
  6. Rose AG. Pathology of cardiac allograft vasculopathy (chronic rejection). In: Cooper DKC, Miller LW, Patterson GA, et al. The transplantation and replacement of thoracic organs. Dordrecht: Kluwer academic publishers 1996:313–320.
  7. Tuzcu EM, deFrano AC, Goormastic M, et al. Dichotomous pattern of coronary atherosclerosis 1 to 9 years after transplantation: insights from systematic intravascular ultrasound imaging. J Am Coll Cardiol 1996;27:839–846.
  8. Johnson AE, Alderman EL, Schroeder JS, et al. Transplant coronary artery disease: histopathologic correlations with angiographic morphology. J Am Coll Cardiol 1991;17:449–457.
  9. Mehra MR, Ventura HO, Jain SP, et al. Heterogeneity of cardiac allograft vasculopathy: clinical insights from coronary angioscopy. J Am Coll Cardiol 1997;29:1339–1344.
  10. Häyry P. Common pathways in allograft arteriosclerosis and experimental vascular injury. New potential sites of inhibition. Transplant Proc 1998;30:685–686.
  11. Arkonac B, Hosenpud JD. Pathogenesis of cardiac allograft vasculopathy (chronic rejection). In: Cooper DKC, Miller LW, Patterson GA. The transplantation and replacement of thoracic organs. Dordrecht: Kluwer academic publishers 1996:321–332.
  12. Allaire E, Clowes AW. The intimal hyperplastic response. Ann Thorac Surg 64;1997:S38–46.
  13. Koskinen PK, Lemstrom KB. Adhesion molecule P-selectin and vascular cell adhesion molecule-1 in enhased heart allograft arterioscerosis in the rat. Circulation 1997;95:191–196.
  14. Delafontaine P, Brink M, Anwar A, et al. Growth factors and receptors in allograft arteriosclerois. Transplant Proc 1999;31:111–114.
  15. Little DM, Haynes LD, Alam T, et al. Does transforming growth factor beta 1 play a role in the pathogenesis of chronic allograft rejection? Transpl Int 1999;12:393–401.
  16. Brunner-La Rocca HP, Schneider J, Kunzli A, et al. Cardiac allograft rejection late after transplantation is a risk factor for graft coronary artery disease. Transplantation 1998;65:538–543.
  17. Lindelow B, Bergh, C-H, Lamm C, Andersson B, Waagstein F. Graft coronary artery disease is strongly related to the aetiolgy of heart failure and cellular rejection. Eur Heart J 1999;20:1329 - 1334.
  18. Lamich R, Ballester M, Marti V, et al. Efficacy of augmented immunosuppressive therapy for early vasculopathy in heart transplantation. J Am Coll Cardiol 1998;32:413–419.
  19. Allan JS, Choo JK, Vesga L, et al. Cardiac allograft vasculopathy is abrogated by anti-CD8 monoclonal antibody therapy. Ann Thorac Sur 1997;64:1019–1025.
  20. Hosenpud JD, Mauck KA, Hogan KB. Cardiac allograft vasculopathy: IgM antibody responses to donor-specific vascular endothelium. Transplantation 1997;63:1602–1606.
  21. Rose ML. Role of antibody and indirect gen presentation in transplant-associated coronary artery vasculopathy. J Heart Lung Transpl 1996;15:342–349.
  22. Hanock WW, Buelow R, Sayegh MH, et al. Antibody-induced transplant arteriosclerosis is prevented by graft expression of anti-oxidant and anti-apoptotic genes. Nature Med 1998,4:1392–1396.
  23. Constanzo MR, Naftel DC, Pritzker MR, et al. Heart transplant coronary artery disease detected by coronary angiography: A multiinstitutional study of preoperative donor and recipient risk factors. J Heart Lung Transplant 1998;17:744–753.
  24. Cunningham DA, Crisp SJ, Barbir M, et al. Donor ACE gene polymorphism: a genetic risk factor for accelerated coronary sclerosis following cardiac transplantation. Eur Heart J 1998;19:319–325.
  25. Hancock WW. Basic science aspects of chronic rejection: induction of protective genes to prevent development of transplant arteriosclerosis. Transplant Proc 1998;30:1585–1589.
  26. Epstein SE, Zhou YF, Zhu J. Infection and atherosclerosis: emerging mechanistic paradgims. Circulation 1999;200:e20–28.
  27. Grattan MT, Moreno-Cabral CE, Starnes VA, et al. Cytomegalovirus infection in associated with cardiac allograft rejection and atherosclerosis. JAMA 1989;261:3561–3566.
  28. Wu TC, Hruban TA, Ambinder RF, et al. Demonstration of cytomegalovirus nucleic acids in the coronary arteries of transplanted hearts. Am J Pathol 1992;140:739–744.
  29. Rubin H. Cytomegalovirus disease and allograft loss after organ transplantation. Clin Inf Dis 1998;26:871–873.
  30. Baas IO, Offerhaus GJA, Hruban RH, et al. Interactions between cytomegalovirus and the p53 tumor suppressor gene in atherosclerotic vascular disease. Clin Microbiol Infect 1997;3:393–395.
  31. Zhou YF, Guetta EM, Yu ZX, et al. Human cytomegalovirus increase modified low density lipoprotein uptake and scavenger receptor mRNA expresion in vascular smooth muscle cells. J Clin Invest 1996;98:2129–2138.
  32. Valantine HA, Gao SZ, Menon SG, et al. Impact of prophylactic immediate posttransplant ganciclovir on development of transplant atherosclerosis:a post hoc analysis of a randomised, placebo-controlled study. Circulation 1999;100:61–66.
  33. Straka F, Málek I, Staňek V, et al. Koronární nemoc u pacientů po transplantaci srdce. Cor Vasa 1993;35:267–275.
  34. Goncalvesová E, Fabián J, Schreinerová Z. Hyperlipoproteinémie u chorých po transplantácii srdca. Brat lek Listy 1998; 98:640–644.
  35. Ballantyne CM, Radovancevic B, Farmer JA, et al. Hyperlipidemia after heart transplantation: Report of a 6-year experience, with treatment recommendations. J Am Coll Cardiol 1992;19:1315–1321.
  36. Mehra MR, Ventura HO, Stapleton DD, et al. Allograft aortopathy: an in vivo studdy of donor aorta involvement in cardiac allograft vasculopathy. Am Heart J 1997;133:698–702 .
  37. Gao SZ, Schroeder JS, Alderman EL, et al. Clinical and laboratory correlates of accelerated coronary artery disease in the cardiac transplant patient. Circulation 1987;76:V56–61.
  38. Kemna MS, Valantine HA, Hunt SA, et al. Metabolic risk factors for atherosclerosis in heart transplant recipients. Am Heart J 1994;128:68–72.
  39. Labarrere CA, Pitts D, Nelson DR, et al. Vascular tissue plasminogen activator and the development of coronary artery disease in heart-transplant recipients. New Engl J Med 1995;333:1111–1116.
  40. Holschermann H, Bohle RM, Zeller H, et al. In situ detection of tissue factor within the coronary intima in rat cardiac allograft vasculopathy. Am J Pathol 1999;154:211–220.
  41. Gupta A, Moustapha A, Jacobsen DW, et al. High homocysteine, low folate, and low vitamin B6 concentrations. Transplantation 1998;65:544–550.
  42. Cole DE, Ross HJ, Evrovski J. Correlation between total homocysteine and cyclosporine concentrations in cardiac transplant recipients. Clin Chem 1998;44:2307–2312.
  43. Hsu RB, Chu SH, Wang SS, et al. Low incidence of transplant coronary artery disease in chinese heart recipients. J Am Coll Cardiol 1999;33:1573–1577.
(c)1999 by Symekard s.r.o.