V. svetový kongres o echokardiografii a cievnom ultrazvuku, Seoul, 2001


V dňoch 19. až 22. mája 2001 sa uskutočnil v hlavnom meste južnej Kórey v Soule V. svetový kongres o echokardiografii a cievnom ultrazvuku. Usporiadateľom a hostiteľom bola Kórejská echokardiografická spoločnosť, ktorá svetový kongres spojila so 14. každoročným stretnutím kórejských echokardiológov. Program prebiehal v hoteli Hilton v troch paralelných sekciách od 8.00 do 18.00 hodiny. Zúčastnilo sa ho vyše 1 200 účastníkov (260 zahraničných účastníkov zo všetkých kontinentov s prevahou Ázie, 700 domácich a 200 technických pracovníkov). Slovenská kardiologická spoločnosť a predovšetkým jej Pracovná skupina neinvazívnej kardiológie spolupracuje s Medzinárodnou spoločnosťou pre kardiovaskulárny ultrazvuk (ISCU) už od druhého kongresu spoločnosti (Peking, 1996). Táto aktivita sa odráža aj v zastúpení Slovenska v Medzinárodnom organizačnom a vedeckom výbore svetových UZ kongresov, kde zo 62 členov sú už traja Slováci: k prim. dr. Kamenskému a prof. dr. Riečanskému pribudol t. r. prim. dr. Chňupa. Navyše prim. dr. Kamenský a prof. dr. Riečanský sú trvalými členmi zboru prednášateľov (Faculty members).

Zakladateľom a trvalým organizátorom svetových kongresov je súčasný prezident ISCU prof. Navin Nanda (Birmingham, Alabama, USA), ktorému okrem zabezpečenia atraktívnych miest konania kongresu a súčasného propagovania a rozširovania echokardiografie v týchto regiónoch sa vždy podarí zaistiť účasť popredných svetových echokardiológov, ako sú H. Feigeubaum, U. Steward, Th. Ryan, H. Reddy, A. Tajik a celá echokg skupina z Mayo clinic (všetci z USA), J. Roellandt (Holandsko), C. Veyrat (Francúzsko), Yoshikawa (Japonsko) a ďalší.

Kongres v Soule bol veľmi dobre zorganizovaný na vysokej spoločenskej úrovni v príjemnom kultivovanom prostredí v skvelej atmosfére pohostinnosti a srdečnosti, typickej pre krajiny východnej Ázie.

Na kongrese vystavovalo 40 výrobcov diagnostickej a laboratórnej techniky a liečiv. Bez ich podpory by sa podujatie takéhoto rozsahu a významu nemohlo na primeranej úrovni usporiadať. Medzi vystavovateľmi sa aj na tomto kongrese presadzujú farmaceutické firmy, ktoré v jeho rámci zorganizovali viaceré satelitné sympózia venované napríklad liečbe aterosklerózy (MSD), koronárnej artériovej chorobe (Pfizer). Pre účastníka z Európy boli veľmi zaujímavé a poučné údaje z epidemiológie aterosklerózy v krajinách juhovýchodnej Ázie, v ktorých „westernalizáciou“ života pribúda chorých na koronárnu artériovú chorobu. Prevalencia (priemerné hodnoty) rizikových faktorov aterosklerózy stúpa: fajčí priemerne 42 % obyvateľov; koncentráciu celkového cholesterolu vyššiu ako 5,5 mmol má 60 % všetkých obyvateľov – z týchto je 37 % liečených. Vysoký je výskyt diabetu 27 % (v Thajsku až 31 %), liečených je 59 %; hypertenziu má 63 %; obezitu 45 % obyvateľov.

 

H. Feigenbaum, priekopník modernej svetovej echokg, v jednej zo základných prednášok sa podrobne venoval prínosu digitálnej echokg pre klinické využitie echokg. Tento spočíva vo zvýšení kvality a vyťaženosti metódy. Prvou aplikáciou digitálnej echokg bola záťažová echokg, ktorá umožňuje hodnotiť každý srdcový cyklus a tak detekovať jemné zmeny v hybnosti komôr. Technika digitálneho záznamu viedla k dnešnému uplatneniu záťažovej echokg v klinickej praxi. Jej výhodné vlastnosti sa plne využívajú pri regionálnom posudzovaní funkcie ľavej komory (ĽK) po prekonanom infarkte myokardu. Digitálny echokardiogram sa veľmi ľahko prenáša, a preto je dostupný na obrazovke počítača mimo miesta vyšetrovania, a to okamžite, v ktorýkoľvek čas (celých 24 hodín denne). Digitálna echokg je takto dostupná nielen echokardiografistovi, ale tiež ošetrujúcim lekárom, odosielajúcemu praktickému lekárovi a dokonca aj členom rodiny chorého, čo výrazne zlepšuje spoluprácu príbuzných pacienta s lekárom. Digitálny echokardiogram sa môže kopírovať bez straty kvality, prenášať elektronicky, takže odpadá dôvod na opakovanie vyšetrenia, ak je pacient preložený do inej nemocnice. Takýto prístup umožňuje poznať odbornú interpretáciu echokg záznamu z rozdielnych ústavov. Digitálna echokg zvyšuje výkonnosť – kapacitu echokg laboratória. Sonografista nemusí robiť merania on-line, robí digitálne záznamy of-line a obrazy uskladňuje. Drahé ultrazvukové prístroje sa využívajú výlučne na vyšetrenia a nie na merania a interpretáciu, ktoré sa môžu urobiť lacnejšie s of-line zariadením. Navyše of-line meranie (vyhodnotenie) môže robiť tak sonografista, ako aj ošetrujúci lekár, ktorý má možnosť kontroly a opakovaného vyhodnotenia. Takže sa eliminuje chyba, ktorá spočíva v rozdieloch medzi jednotlivými echokg meraniami a ich interpretáciou. Digitálne záznamy sú dostupné v priebehu minút po vyšetrení pacienta. Šetrí sa čas a tým náklady. Uvedený systém vykonáva tiež tlak na echokardiografistov, aby nedávali odosielajúcim lekárom predbežné výsledky, ktoré môžu byť nielen nepresné, ale aj v rozpore s platnou legislatívou. Digitálne záznamy významne zvyšujú použiteľnosť echokg vyšetrenia. Prof. Feigenbaum opakovane zdôraznil podstatné zlepšenie jeho diagnostickej kvality. Táto sa zakladá na opakovanom vyhodnocovaní pohybu stien počas fáz srdcového cyklu. Tento prístup s videozáznamami nie je možný. Vyvíjajú sa nové špeciálne postupy, ako digitálna subtrakčná echokg pre kontrastné vyšetrenie. Dostupná je aj videodenzitometria a automatické systémy merania z digitálneho záznamu. Digitálna echokg okrem toho, že poskytuje súčasne prehrávanie dvoch alebo viacerých echokardiografických pohľadov, dovoľuje robiť súčasný echokg záznam, napríklad spolu s angiografickým vyšetrením.

Na kongrese odznelo 18 tzv. Key Note Lecture. Prvú z nich mal dr. Steward (The Cleveland Clinic Foundation) na tému „Intraoperatívna echokg – nepostrádateľná metóda v modernej chlopňovej chirurgii s dôrazom na rekonštrukciu mitrálnej chlopne“. Intraoperačná echokg je veľmi dôležitá pri rekonštrukcii akejkoľvek srdcovej chlopne, operácii homoštepov, hypertrofickej KMP, endokarditíde, určovaní závažnosti chlopňových chýb, chirurgických výkonoch na aorte vrátane aneuryziem a disekcií, zavádzaní asistovanej podpory ĽK, vrodených chybách srdca, pretrvávaní hemodynamickej instability, srdcových tumoroch a intrakraniálnych masách. Najčastejšie sa intraoperačná transezofágová echokg (TEE) využíva pri reparovaní (plastických úpravách) mitrálnej chlopne, keď sa znázorňuje chlopňa z bazálnej dlhej osi a z krátkej priečnej osi z transgastrického prístupu pri použití farebného dopplerovského signálu. Rekonštrukcia nadmerne kalcifikovanej, fibrotickej alebo endokarditídou deštruovanej mitrálnej chlopne nie je možná. Najvhodnejší na rekonštrukciu (až 89 % prípadov) je uvoľnený alebo prolabujúci zadný list mitrálnej chlopne. Čo sa týka predného listu (uvoľnenie, prolaps), chirurgická úprava sa dá urobiť v 61 %. Ak mitrálnu regurgitáciu (MR) spôsobuje ruptúra šlašiniek oboch listov, plastika je možná len v 41 %. Ak je MR súčasne pri dilatácii a dysfunkcii ĽK, čo je najčastejšie pri ischemickej chorobe srdca, cípy bývajú normálne a regurgitačný tok je umiestnený centrálne. Rekonštrukcia tejto MR spočíva v anuloplastike, pričom jej úspešnosť je v 85 %. Na Clevelandskom pracovisku pri mimotelovom obehu urobené echokg v 6,6 % prípadov plastík mitrálnej chlopne objavilo nedostatky v chirurgickej úprave a indikovalo ďalší korigujúci chirurgický výkon ešte pred uzatvorením hrudníka. Intraoperačná TEE sa po ukončení mimotelového obehu (tzv. Postpump) používa najmä na určenie funkcie komôr, zistenie chirurgických komplikácií, určenie stupňa MR; ak je regurgitácia väčšia ako 2. stupňa, je potrebná chirurgická úprava na určenie mechanizmu MR.

Komplexný pohľad na možnosti echokg pri sledovaní diastolickej funkcie ĽK podal J. Thomas (z rovnakého clevelandského pracoviska) charakterizovaním najdôležitejších ukazovateľov. Rýchlosť transmitrálneho prietoku je východiskovým bodom echokg ohodnotenia distolickej funkcie ĽK, pretože umožňuje spoľahlivú kategorizáciu pacientov podľa typov plnenia ĽK: normálne plnenie (E > A); oneskorená relaxácia (E < A); reštrikčný typ plnenia (E >> A). Akcelerácia vlny E je v priamom vzťahu k tlaku v ľavej predsieni (ĽP) a v nepriamom vzťahu ku konštante relaxačného času. Decelerácia vlny E je priamoúmerná  ploche mitrálneho ústia a nepriamo úmerná poddajnosti (compliance) ĽK (čím je ĽK tuhšia, tým je rýchlejšia decelerácia). Prietok v pľúcnych vénach podáva ďalšiu doplňujúcu významnú informáciu o transmitrálnom toku. Najväčší klinický význam má reverzná vlna v ĽP spolu s pľúcnou venóznou vlnou A, ktorá má vysokú rýchlosť a dlhšie trvanie. Tento nález umožňuje odlíšiť normálne plnenie ĽK od pseudonormálneho. Pri konštriktívnej perikarditíde sa zisťuje kolísanie prietoku v pľúcnych vénach s mitrálnym ústím v závislosti od respirácie (vyše 25 % zníženie počas inspíria). Rozdiel je pri reštriktívnej kardiomyopatii, kde respirácia má na zmeny prietoku oveľa menší vplyv. Farebná dopplerovská metóda v M-zobrazení poskytuje jedinečnú informáciu o prietoku cez mitrálne ústie. Rýchlosť prúdenia, respektíve plnenia, sa zvyšuje v závislosti od rýchlosti relaxácie a nasávania ĽK. Časové oneskorenie propagácie krvného toku k apexu sa zisťuje pri ischémii ĽK. „Doppler tissue imaging“ – informuje o intramyokardiálnej rýchlosti a tým o mechanike komôr počas systoly, diastoly, izovolumickej kontrakcie a relaxácie. Isovolumický relaxačný čas má význam pri vyhodnotení relaxačnej rýchlosti ĽK a tlaku v ĽP. Skrátenie tohto ukazovateľa (ako je to pri rejekcii transplantovaného srdca) je dôkazom zvýšeného tlaku v ĽK.

Veľa priestoru na kongrese sa dostalo echokg vyšetreniu viability myokardu. Jednu z hlavných prednášok s touto tematikou predniesol Th. H. Marwick (Austrália). Zdôraznil, že tradičné záťažové testy, zamerané na identifikáciu koronárnej artériovej choroby (KACH), sa postupne aplikujú na ďalšie srdcové choroby (chlopňové chyby, srdcové zlyhanie). Hlavným smerom diagnostiky viabilného myokardu však stále zostávajú pacienti s KACH pred revaskularizačným výkonom. Hoci pokojová echokg poskytuje užitočnú informáciu o viabilite, táto technika má mnohé limitácie, ťažkosti interperetácie, špecifita vyšetrenia je nízka. Oveľa presnejšia je záťažová echokg – tu je dnes najrozšírenejšia dobutamínová echokg. Alternatívnym spôsobom je fyzická záťaž (námahová echokg) a dipyridamolová echokg (rozšírená viac v Európe, ale mechanizmus odpovede je menej jasný). Porovnanie dobutamínovej, dipyridamolovej, námahovej echokg v predpovedaní viabilného myokardu zhrnul autor na základe vlastných skúseností a skúseností iných nasledovne: Senzitivita: dobutamín 81 %, dipyridamol 60 %, telesné cvičenie 81 %, špecificita: dobutamín 78 %, dipyridamol 87 %, telesné cvičenie 92 %. Metaanalýza štúdii, ktoré porovnávajú dobutamínovú echokg a metódy nukleárnej kardiologie v predpovedaní viability myokardu, ukázala: pri dobutamínovej echokg (DE) senzitivitu 84 %, špecificitu 81 %, pri nukleárnej kardiológii, zahrňujúcej vyšetrenie integrity bunkovej membrány a mitochondrií (tálium, sestamibi SPECT), kvantifikáciu perfúzie myokardom (N13, RB 82 PET) a metabolickú aktivitu myokardu (FDg PET, SPECT), senzitivita kolíše medzi 83 % a 90 %, špecificita medzi 47 % a 81 %. Teda nukleárne techniky odhalia väčší počet viabilných segmentov pri väčšej citlivosti, ale pri nižšej špecificite. Pre kliniku je dôležitejšie zistiť, aký je klinický, symptomatický a prognostický prínos revaskularizácie viabilného myokardu, ako obnova regionálnej funkcie. V tomto smere publikované štúdie, ktoré sú v zhode s našimi výsledkami prednesenými v Soule (pozri ďalej), ukázali, že pacienti s viabilitou myokardu, detekovanou DE, mali po revaskularizácii mortalitu 6 %, čo je signifikantne menej ako mortalita pacientov s viabilným myokardom liečených konzervatívne (20 %), ako mortalita pacientov v neviabilným myokardom, či už sa podrobili revaskularizačnému výkonu (17 %), alebo sa liečili medikamentózne (20 %).

K podobným záverom o význame DE pri identifikácii viabilného myokardu, vzhľadom na ďalší liečebný postup u pacientov s KACH, dospelo sympózium o viabilite myokardu, v ktorom upútalo vystúpenie Th. Ryana (Dukeova Univerzita, USA). Pri odhaľovaní viability myokardu stúpa dôležitosť myokardiálnej kontrastnej echokg (MCE), ktorá vyšetrením mikrovaskulárnej integrity podáva spoľahlivú informáciu o viabilite myocytov. Výťažnosť vyšetrenia zvyšuje intrakoronárne podanie kontrastnej látky. Tejto progresívnej metóde sa venovali špeciálne dve sympózia a ďalšie viaceré prednášky. Podľa priekopníka MCE Kaula (Univerzita vo Virgínii, USA) nastupuje etapa klinického rozšírenia tejto metódy, ktorá je náročná, pretože je potrebné zvládnuť fyzikálne zákonitosti ultrazvuku, rozumieť koronárnej cirkulácii a interakcii mikrobublínu s krvným prostredím. Vyčerpávajúci prehľad o DE, založený na skúsenostiach vlastného pracoviska, podal prof. Roelandt (Rotterdam, Holandsko). DE je najužitočnejšia pri KACH pri určení funkčnej významnosti známej stenózy, u pacientov s neurčitou pravdepodobnosťou KACH pri predchádzajúcom vyšetrení (najmä záťažové echokg), pacientov s podozrením na významné postihnutie chlopní, myokardu alebo perikardu, ďalej u pacientov s hypertenziou a/alebo hypertrofiou ĽK a u žien. Pokiaľ ide o prediktívnu hodnotu DE pre perioperačné komplikácie pacientov s KACH, treba tiež uvažovať, pri akej frekvencii akcie srdca vzniká ischémia; ak pri menšej ako je 70 % príslušnej maximálnej hodnoty pre daný vek, je riziko vzniku perioperačných srdcových komplikácií najvyššie – 67 %; ak vzniká ischémia pri väčšej hodnote ako 70 %, perioperačné kardiovaskulárne riziko je 16 %. Pri určení neskorého pooperačného rizika objavenia sa kardiovaskulárnych komplikácií (skúsenosti zo súboru 1 737 pacientov, sledovaných 36 mesiacov) majú veľkú prognostickú cenu DE navodené nové abnormality kinetiky ĽK. Pacienti, u ktorých DE vyvolala ischémiu lokalizovanú na jeden segment, mali lepšiu prognózu (náhla kardiálna smrť, akútny infarkt myokardu), ako pacient s dvoma alebo viacerými segmentami (pomer rizika 2,9 ku 4,0). Lokalizácie regionálnych porúch kinetiky (predná stena, zadná stena) nemali prediktívnu hodnotu pre neskoré pooperačné komplikácie. Túto ale mali klinické ukazovatele, ako diabetes, zvýšený vek, blok ľavého Tawarovho ramienka na EKG. Ku skúsenostiam s DE pri určovaní indikácie revaskularizácie myokardu a prognózy po revaskularizačných výkonoch možno vhodne zaradiť tiež skúsenosti z nášho pracoviska, venované úlohe DE u pacientov s KACH komplikovanou ťažkou dysfunkciou ĽK (EF 26 %). Pozorovanie trvajúce 16 mesiacov spolu u 56 pacientov, ktorí sa podrobili buď revaskularuzácii myokardu (PTCA, aortokoronárny by-pass), alebo sa liečili konzervatívne, ukázalo, že DE 1. je vhodná a presná metóda pri detekcii viabilného myokardu; 2. má predpovednú hodnotu pri zlepšení kontrakčnej funkcie myokardu po revaskularizačnom výkone a priaznivého pooperačného výkonu; 3. upresňuje predoperačný výber pacientov s porušenou funkciou ĽK, ktorí majú najväčší prospech z revaskularizácie. Zvýšenie diagnostickej hodnoty pri detekcii viability myokardu DE možno docieliť kombináciou s nitroglycerínom. Koyanagi (Japonsko) u 40-tich pacientoch po prekonanom infarkte myokardu zistil senzitivitu 91 %, špecificitu 78 % a diagnostickú presnosť v 85 %. Význam nízkodávkovanej DE pri určovaní prognózy pacientov s idiopatickou dilatačnou kardiomyopatiou demonštrovali Drozd a spol. (Lodž, Poľsko). Táto sa podstatne zhoršila, ak dobutamín neovplyvnil priaznivo ukazovatele výkonnosti ĽK. Keď je aortová stenóza (AoS) kombinovaná so srdcovým zlyhaním (SZ), echokg nálezy sú rôznorodé a možno ich rozčleniť do troch kategórií: 1. Ťažká symptomatická AoS s normálnou funkciou ľavej komory v pokoji. Títo pacienti pred plánovaným chirurgickým výkonom nepotrebujú ďalšie vyšetrenie okrem koronarografie. Operačné výsledky sú vynikajúce. 2. AoS s veľkým gradientom na aortovej chlopni, komplikovaná ťažkým SZ pri abnormálnej funkcii ĽK. Typickí pacienti majú významne porušenú výkonnosť ĽK a vypočítaný stres ĽK je signifikantne zvýšený. U týchto pacientov dysfunkcia ĽK môže byť dôsledkom súčasnej KACH. Nahradenie aortovej chlopne väčšina operovaných dobre toleruje, pričom sa postupne zlepšuje funkcia ĽK. 3. AoS s nízkym gradientom na aortovej chlopni, komplikovaná  ťažkým SZ. Táto skupina pacientov je pre rozhodovanie najťažšia, pretože treba zodpovedať otázku, či sa po nahradení aortovej chlopne zlepší funkcia ĽK charakterizovaná predoperačne nízkym minútovým vývrhovým objemom. Pacientov tejto kategórie možno opäť rozdeliť do troch podskupín: a) Pacienti s ťažkou AoS, ale s kontraktilnou rezervou ĽK, ktorí majú šancu zlepšenia po chirurgickom výkone; b) Pacienti s malou kontraktilnou rezervou pri miernej až strednej AoS. U nich nahradenie chlopne neprinesie nijaké zlepšenie funkcie ĽK; c) Pacienti bez kontraktilnej rezervy. V tejto situácii rozlíšenie, či je AoS hemodynamicky závažná, alebo nie, je stále neisté. Rahko (Wisconsin, USA) a Malouf (Mayo Clinic, Rochester, USA) zdôraznili, že DE sa využíva predovšetkým u pacientov s vysokým gradientom na aortovej chlopni. Podľa jej výsledkov možno pacientov rozdeliť do uvedených prognostických skupín: do prvej skupiny patria pacienti, ktorí po DE zvýšia funkciu ĽK a zvýši sa tiež gradient na chlopni bez signifikantnej zmeny vypočítanej plochy aortovej chlopne. Nález je dôkazom ťažkej AoS s významnou, ale reverzibilnou dysfunkciou ĽK. Nahradenie chlopne je indikované a prognóza po výkone je dobrá. V druhej skupine pacientov DE odhalí kontraktilnú rezervu, ale gradient na Ao chlopni sa nezmení a vypočítaná plocha Ao ústia sa vplyvom dobutamínu zväčší. Zvýšenou kontrakčnou silou sa zvýši minútový vývrhový objem ako dôsledok lepšieho otvorenia aortovej chlopne (prekoná sa ich odpor) počas ejekcie. V týchto prípadoch rekalkulácia plochy aortovej chlopne po podaní dobutamínu, ktorý zvýši vývrhový objem, ukáže, že závažnosť AoS poklesne (gradient sa zníži). Títo pacienti dobre odpovedajú na úpravu – zosilnenie liečby SZ. Chirurgický výkon nie je indikovaný. V tretej skupine sú pacienti bez dôkazu kontrakčnej rezervy ĽK. Dobutamínom sa nezvýši výkonnosť ĽK, ani minútový vývrhový objem ĽK, plocha ústia ani gradient na aortovej chlopni sa nezmenia. Títo pacienti majú najhoršiu prognózu. Základným problémom pri posudzovaní závažnosti AoS v prítomnosti dysfunkcie ĽK je, že tak Gorlinova rovnica, používaná na výpočet plochy aortového ústia pri katetrizácii, ako aj rovnica kontinuity, používaná pri echokg, závisia od prietoku (t. j. plocha chlopne sa zvyšuje so zvýšeným prietokom). Takže zvýšenie plochy aortovej chlopne po dobutamíne nevylučuje hemodynamicky ťažkú AoS vyžadujúcu chirurgické riešenie. Alternatívou v sporných prípadoch je použitie „multiplane“ TEE, pomocou ktorej možno priamo planimetricky zmerať anatomickú plochu aortálneho ústia, ktorá v tomto prípade nezávisí od prietoku. Použiteľnosť planimetrickej metódy pri AoS s nízkym prietokom nebola ešte dostatočne testovaná.

Podľa kritérií pre infekčnú endokarditídu (IE), ktoré vypracovali echokardiografickí odborníci z Duke Univerzity (Duke kritéria) v roku 1994, medzi veľké kritéria spolu s nálezom jednej pozitívnej hemokultúry mikroorganizmov vyvolávajúcich IE patrí „pozitívne echo“: oscilujúce masy, abscesy, dehiscencia umelých protéz, novovzniknuté chlopňové regurgitácie. Echokg teda má významnú úlohu pri vyšetrovaní pacientov so známou alebo suspektnou IE. Citlivosť TTE pri odhaľovaní IE je 60 – 70 %, citlivosť TEE je 90 – 95 %. Minimálna veľkosť vegetácii, ktoré echokg rozpozná, je približne 2 až 3 mm. Výhodou TEE je vyššia senzitivita, schopnosť detekcie menších vegetácií, väčšia spoľahlivosť pri rozpoznaní komplikácii, ako sú napríklad abscesy. Na kongrese sa zdôraznila výhoda TEE pri odhaľovaní IE na umelých chlopniach (Ryan, Duke University, Miller, Mayo Clinic). Súhrnná senzitivita TEE v týchto prípadoch je približne 80 – 85 %. Medzi najčastejšie problémy a chyby v echokg diagnóze IE: kvalita obrazu (dôležitá najmä pri TTE), zámena s papilómami, trombami, myxomatóznou degeneráciou, ďalej staré zhojené vegetácie, degeneratívne zmeny (kalcifikácie, skleróza), šicí chirurgický materiál. Echokg má podstatný význam pre prognózu IE. Ukazovateľmi prognózy sú veľkosť vegetácií a ich zväčšovanie, ich pohyblivosť, rozsah a lokalizácia. Echokg odhalí väčšinu komplikácii: ruptúru chlopní a chordičiek, perforácie tkanív, abscesy, fistuly, embolizácie, akútnu regurgitáciu a intrakardiálne skraty. Je však potrebné, aby si vyšetrujúci lekár uvedomil tak výhody, ako aj nevýhody TTE a TEE, ak sa má echokg použiť presne a ma byť cost-efektívna.

Záverečné sympózium kongresu sa zaoberalo trojrozmernou (3-D) echokg, ktorá dáva správnu priestorovú informáciu o srdcových štruktúrach (Roelandt, Wang, Hsu, Mumni). Po rozriešení a prekonaní teoretických a experimentálnych problémov a prekážok spolu s rýchlym rozvojom počítačovej technológie sa ukazuje, že 3-D echokg sa v krátkej budúcnosti stane základnou súčasťou UZ kardiovaskulárnej diagnostiky. Jej prednosť spočíva vo väčšej diagnostickej spoľahlivosti, ozrejmení komplexnej patológie, zredukovaní počtu vyšetrení a v kvantifikovaní nových parametrov funkcie. Významnou inováciou je 3-D dopplerovské zobrazenie, ktoré poskytuje upresňujúce údaje o pôvode, smere, rýchlosti a ploche intrakardiálnych regurgitácií a skratu. Technické zdokonalenie, hardware a software, dovoľuje rýchlejšie zobrazenie, rekonštrukciu a kvantitatívnu analýzu obrazu. Povzbudivé sú merania objemov ĽK a PK, EF a kvantifikácia masy myokardu a otvorenia chlopní. Ďalším perspektívnym uplatnením 3-D echokg je jej využitie pri transezofágovom prístupe, kde rekonštrukčná metóda umožňuje posúdiť morfológiu a funkciu ĽK, čo je veľmi dôležité u pacientov s akútnym infarktom myokardu. Takto sa môže priamo na koronárnej jednotke sledovať účinok medikamentóznej liečby a revaskularizačnej liečby na funkciu myokardu a jeho perfúziu. Prvé skúsenosti s 3-D echokg v tomto zameraní podal Hsu z Tajvanu.

Slovenská echokardiografia bola na Kongrese veľmi dobre zastúpená a následne jej vklad do odborného programu bol veľmi priaznivo hodnotený. Naša účasť zo všetkých krajín strednej Európy bola najpočetnejšia. Poľsko: dvaja aktívni účastníci; Maďarsko, Česká republika, Rakúsko: ani jeden, Nemecko: jeden aktívny účastník. Prim. MUDr. Kamenský (Oddelenie neinvazívnej kardiovaskulárnej diagnostiky, NsP Ružinov, Bratislava) sa vo svojej veľmi dobre dokumentovanej a precízne spracovanej prednáške zaoberal významom echokg v manažovaní pacientov so srdcovým zlyhaním. U 306 dekompenzovaných pacientov hodnotil vplyv systolickej a diastolickej funkcie na dvojročné prežívanie a chorobnosť. Vyzdvihol nevyhnutnosť simultánneho hodnotenia systolickej a diastolickej dysfunkcie pri identifikovaní pacientov s najvyššou mortalitou (55 %) a morbiditou (38 % rehospitalizácia pre srdcové zlyhanie). Títo pacienti s prítomnosťou poruchy systolickej a diastolickej funkcie mali o 33 % vyššiu kardiálnu mortalitu, ako pacienti s normálnou systolickou funkciou ĽK. Echokg je teda základnou vyšetrovacou metódou u pacientov so srdcovým zlyhaním.

V poslednej sekcii za účasti prvých autorov sa prezentovali dva plagátové oznamy z Kardiologickej kliniky SÚSCH (Bratislava). 1. Maďarič a spol. „Farebný duplexný ultrazvuk – perspektívna metóda pre dlhodobé pooperačné sledovanie pacientov s mamárno-koronárnym by-passom.“ Autori na 230 pacientoch po operácii na koronárnom riečisku v konfrontácii s kontrolnými pooperačnými angiografickými nálezmi u 21 pacientov demonštrovali, že farebný duplexný ultrazvuk je perspektívna neinvazívna metóda na vizualizáciu premostenia zabezpečeného proximálnym segmentom ľavej internej mamárnej artérie. Zo sledovaných ukazovateľov je najsľubnejší prediktor dysfunkcie tohto by-passu pomer S/D – peak systolic/peak diastolic ratio. Signifikantné zníženie alebo uzáver by-passu charakterizuje dominantným systolickým prietokom, zníženými rýchlosťami diastolického prietoku a teda zvýšeným pomerom S/D. 2. Na druhom posteri autori Kozlovský M. a spol. „Embolizácia do mozgu, trombus v ľavej predsieni a kardiopulmonálny by-pass,“ demonstrovali kazuistiku 41-ročného muža s akútnym ischemickým ložiskom (3 cm x 3 cm) v temporo-parietálnom laloku, verifikovaným počítačovou tomografiou. TEE zistila mobilný trombus (2,2 cm x 1,1 cm) v ĽP. Pacient po 10-dňovom preliečení úzkomolekulovým heparínom bol úspešne zoperovaný – nahradenie aortovej chlopne umelou protézou. Neurologický nález sa v priebehu času upravil a bol bez rezídua. Autori zdôraznili ťažkosti v rozhodovaní, či zvoliť u pacienta s čerstvou mozgovocievnou príhodou a veľkým pohyblivým trombom v ĽP radikálne riešenie, alebo konzervatívny postup.

Na záver možno konštatovať, že V. svetový kongres o echokg a vaskulárnom ultrazvuku potvrdil význam a dominujúce postavenie týchto neinvazívnych metód v kardiovaskulárnej diagnostike, priniesol ďalšie dôkazy o ich neustálom technickom a metodickom zdokonaľovaní, čo je veľkým prísľubom pre celú klinickú kardiológiu, ktorej sa otvárajú ďalšie perspektívy.

 

Prof. MUDr. Igor Riečanský, CSc.
SÚSCH, Bratislava

(c)2001 by Symekard s.r.o.