Familiárna hypercholesterolémia a prevencia jej následkov
WHO MED – PED projekt

Katarína Rašlová, Monika Ivaničová
Bratislava, Slovenská republika

Z Oddelenia porúch lipidového a glycidového metabolizmu, Ústav preventívnej a klinickej medicíny, Limbová 14, 833 01 Bratislava
Do redakcie došlo dňa 26. 7. 1999; prijaté dňa 15. 11. 1999
Adresa pre korešpondenciu: Doc. MUDr. Katarína Rašlová, CSc., Oddelenie porúch lipidového a glycidového metabolizmu, Ústav preventívnej a klinickej medicíny, Limbová 14, 833 01 Bratislava


RAŠLOVÁ K, IVANIČOVÁ M. Familiárna hypercholesterolémia a prevencia jej následkov. WHO MED – PED projekt. Cardiol 2000;9(1):19–23.
Objavenie kauzálneho vzťahu medzi závažnými ochoreniami a mutáciami v špecifických génových lokusoch prináša nové možnosti prevencie a liečby. MED – PED FH (Make Early Diagnosis – Prevent Early Deaths in Medical Pedigrees ) je medzinárodným projektom, ktorého prvoradým cieľom je diagnostika a liečba pacientov s familiárnou hypercholesterolémiou, ktorá je najčastejším a veľmi dobre charakterizovaným monogénovým ochorením. Familiárna hypercholesterolémia sa dá klinicky, biochemicky a geneticky diagnostikovať a čo je dôležité, aj efektívne liečiť. Frekvencia heterozygotov familiárnej hypercholesterolémie je asi 0,5 % a na základe doterajších výsledkov MED – PED projektu sa odhaduje, že asi 80 % z postihnutých nemá stanovenú diagnózu a len 7 % pacientov sa lieči správne. Preto hlavným cieľom MED – PED FH je sústredenie sa na rodiny pacientov s familiárnou hypercholesterolémiou, rýchlu diagnostiku, dispenzarizáciu a liečbu postihnutých.
Kľúčové slová: Familiárna hypercholesterolémia – LDL-receptor – prevencia aterosklerózy – hypercholesterolémia – MED – PED FH

RAŠLOVÁ K, IVANIČOVÁ M. Familiar hypercholesterolemia and prevention of its consequences. Cardiol 2000;9(1):19–23.
New opportunities are emerging for preventing the consequences of serious diseases because of the discovery of causal mutations in specific gene loci. MED – PED FH (Make Early Diagnoses – Prevent Early Deaths in Medical Pedigrees ) is an international collaboration project whose initial target is the diagnosis and therapy of patients with familial hypercholesterolemia. Familial hypercholesterolemia is one of the most common and best understood serious single gene disorders. Clinical, biochemical and genetic diagnoses are available and familial hypercholesterolemia can be efficiently treated. Frequency of heterozygous familial hypercholesterolemia is 0.5%, however, pooled estimates of MED – PED FH project indicate that 80% of the patients are not diagnosed, and only 7% have reasonably well-treated cholesterol levels. A major feature of the MED – PED approach is concentration on high risk families for rapid case finding, registration and treatment of affected subjects.
Key words: Familiar hypercholesterolemia – LDL-receptor – prevention of atherosclerosis – hypercholesterolemia – MED – PED FH


V roku 1938 popísal C. Muller ochorenie s familiárnym výskytom, ktoré charakterizoval šľachovou xantomatózou, vysokou hladinou cholesterolu a výskytom infarktu myokardu (IM) v mladom veku. Toto ochorenie nazval Familiárna hypercholesterolemická xantomatóza (1). Pre jednoduchosť sa zaužíval názov Familiárna hypercholesterolémia.

Familiárna hypercholesterolémia (FH) je autozómovo dominantne dedičné ochorenie spôsobené mutáciou v géne pre LDL-receptor (low density lipoprotein receptor) (2, 3). Pacienti s FH predstavujú populáciu s vysokým rizikom vývinu včasnej ischemickej choroby srdca. Práce, ktoré boli publikované v období, v ktorom nebola možnosť efektívnej hypolipemickej liečby ukázali, že bez farmakoterapie je priemerný vek nástupu ischemickej choroby srdca (ICHS) u mužov s FH vo štvrtej dekáde života, kým u žien sa ICHS vyskytuje asi o 10 – 15 rokov neskôr. U muža s FH je pravdepodobnosť prekonania IM vo veku do 30 rokov asi 5 %, do 50 rokov 50 % a vo veku do 60 rokov 85 %. U žien s FH je kardiovaskulárne riziko 1 % do 30 rokov, 15 % do 50 a 50 % do 60 rokov (4). Preto neprekvapuje, že frekvencia FH je 20 – 30- krát vyššia u pacientov so včasnou ICHS. Pacienti s týmto ochorením majú vo veku 20 – 39 rokov 100-krát vyššiu úmrtnosť na ICHS ako všeobecná populácia (5, 6).

V súčasnosti možno FH efektívne liečiť modernými hypolipidemikami (inhibítormi HMG CoA-reduktázy), a preto Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala expertov, aby vypracovali komplexný systém liečby a prevencie tohto relatívne častého, geneticky podmieneného ochorenia. Začiatkom 90-tych rokov vznikol medzinárodný projekt MED – PED FH (Make Early Diagnosis – Prevent Early Deaths in Medical Pedigrees – Urob včasnú diagnostiku – urob prevenciu včasného úmrtia v rodinách), ktorého cieľom je identifikovať postihnutých členov rodiny a poskytnúť im efektívnu primárnu a sekundárnu prevenciu ischemickej choroby srdca (7).

Patogenéza a dedičnosť familiárnej hypercholesterolémie

65 – 70 % celkového cholesterolu sa v plazme transportuje prostredníctvom lipoproteínov nízkej denzity (LDL), ktorých proteínom je apolipoproteín B-100 (apoB-100). LDL sa metabolizujú najmä pomocou LDL-receptora, ktorý umožňuje ich vstup do bunky, kde sa cholesterol využíva na syntézu bunkových membránových systémov, žlčových kyselín a steroidných hormónov (2). LDL-receptor je glykoproteín, ktorý je situovaný na povrchu cytoplazmatickej membrány a jeho gén sa nachádza na krátkom ramienku 19. chromozómu (2). Mutácia v géne LDL-receptora spôsobuje syntézu receptora, ktorý má defekt vo svojej funkcii, alebo úplne chýba. Pacienti, ktorí majú tento genetický defekt, sú heterozygotmi FH (hFH), majú funkčný len jeden gén a syntetizujú len polovičný počet receptorov. Polovičný počet receptorov nestačí dostatočne efektívne metabolizovať plazmatické LDL, čo vedie k dvojnásobne zvýšenej hladine cholesterolu a ateroskleróze. Pacienti, ktorí zdedili mutovaný gén LDL-receptora od oboch rodičov, nesyntetizujú žiaden LDL-receptor, sú homozygoti FH a ich plazmatické LDL sa metabolizujú prevažne nereceptorovou cestou a scavangerovým mechanizmom pomocou makrofágov. Majú od narodenia niekoľkonásobne vyššiu hladinu LDL a IM prekonávajú často už v detskom veku (2).

Doposiaľ bolo publikovaných viac ako 400 rôznych mutácií v géne LDL-receptora. V krajinách, kde pôsobí tzv. efekt zakladateľa (founder effect), sa niektoré mutácie vyskytujú častejšie a umožňujú screening génovou diagnostikou. V roku 1985 bola udelená Nobelova cena M. S. Brownovi a J. L. Goldsteinovi za ich práce, v ktorých objavili úlohu LDL--receptora v metabolizme plazmatického cholesterolu, ateroskleróze, patogenéze a dedičnosti FH (8).

Heterozygotná FH je častým monogénovým ochorením. Vo väčšine krajín je jeho výskyt 1:500 osôb, takže viac ako 10 milionov ľudí na svete má túto závažnu metabolickú poruchu, a asi 10 tisíc v Slovenskej republike. Riziko postihnutia pre prvostupňových príbuzných probanda s FH je 50 %, pre druhostupňových a treťostupňových príbuzných 25 % a 12,5 % (2).

Klinický obraz a diagnostika FH

Diagnostika pacienta s FH sa zakladá na biochemickom a klinickom vyšetrení vrátane presnej rodinnej anamnézy. Pre veľký počet rôznych mutácií v géne LDL-receptora nie je možné použiť DNA diagnostiku ako screeningovú metódu, keďže sa zväčša musí sekvenovať celý gén. Avšak pri poznaní typu mutácie v rodine je molekulárne genetický postup diagnostiky presný a odhalí aj osoby s medznými hladinami cholesterolu. Preto je problém molekulárnej diagnostiky FH skôr problémom „technickým“, ktorý sa určite v blízkej budúcnosti vyrieši zavedením vhodnej diagnostickej metódy (9).

Pri biochemickom vyšetrení sa u pacienta s FH zisťuje zvýšená hladina celkového a LDL-cholesterolu a normálna hladina triglyceridov (10). Nedostatočný katabolizmus LDL, ktorý je zapríčinený chýbajúcim LDL-receptorom, spôsobuje zvýšené vychytávanie LDL scavangerovou cestou makrofágmi. To sa prejaví aterosklerózou najmä koronárnych tepien a vznikom šľachových xantómov, ktoré sú pri FH predilekčne lokalizované na Achillových šľachách a šľachách extenzorov rúk. Xanthelazma palpebrarum a arcus lipoides cornae sa môžu vyskytovať aj u normolipemických jedincov a iných foriem hyperlipoproteinémií, a preto nie sú patognómickým znakom FH (11).

Vzhľadom na to, že neexistujú špecifické klinické a biochemické kritéria pre diagnózu FH, medzinárodný WHO MED – PED projekt navrhol diagnostický postup, ktorým sa dá určiť istý alebo pravdepodobný heterozygot FH ( 7, 10).

Kritériá diagnostiky FH :

1. celkový cholesterol > 6,7 mmol/l, ak má pacient menej ako 16 rokov

celkový cholesterol > 7,5 mmol/l, ak má pacient viac ako 16 rokov

normálne triglyceridy, neprítomnosť sekundárnych príčin hyperlipoproteinémie

2. šľachové xantómy u pacienta a/alebo jeho prvostupňových a druhostupňových príbuzných

3. pozitívna osobná a/alebo rodinná anamnéza IM do veku 60 rokov

4. výskyt hypercholesterolémie > 7,5 mmol/l u prvostupňových a druhostupňových príbuzných

Pre istú diagnózu musia byť splnené kritériá zahrnuté v bodoch 1. a 2. Pre pravdepodobnú diagnózu musia byť splnené kritériá v bodoch 1. a 3. alebo 1. a 4.

 

Familiárne defektný apolipoproteín B-100 (FDB). FDB je autozómovo dominantne dedičné ochorenie, ktoré je vlastne fenokópiou FH, čo znamená, že fenotypicky sú tieto ochorenia neodlišiteľné. Avšak molekulárna podstata oboch ochorení je iná: príčinou metabolickej poruchy u FDB je mutácia v géne apo-B-100 a nie mutácia v géne pre LDL-receptor (12). Zdá sa, ze FDB má fenotyp, ktorý je menej klinicky a biochemicky závažný ako hFH. Niektoré práce poukazujú na to, že FDB môže byť tak frekventný ako FH, ale sú rozdiely vo výskyte v rôznych krajinách. FDB sa môže považovať za špeciálnu skupinu FH.

Liečba

U pacientov s FH je hlavným cieľom prevencia vzniku včasnej ICHS. To bezpodmienečne vyžaduje diétnu aj farmakologickú liečbu, ktorá má oveľa väčšiu pravdepodobnosť na úspech, ak je pacient dobre informovaný o cieľoch, metódach a postupoch, ale aj o efekte liečby.

Zvýšená hladina LDL-cholesterolu, ktorá je typickým nálezom u pacientov s heterozygotnou FH, urýchľuje proces aterosklerózy, ale podmieňuje aj endotelovú dysfunkciu, ovplyvňuje štruktúru erytrocytov a trombocytov a následne nepriaznivo vplýva na reológiu a agregabilitu doštičiek. Farmakologické zníženie hladiny LDL--cholesterolu u týchto pacientov jednoznačne ukázalo vplyv na všetky tieto faktory (13). Farmakologická liečba, ktorá zníži hladinu LDL-cholesterolu o 39 – 54 % (7,32 ± 1,5; 4,45 ± 1,6 mmol/l), navodí regresiu šľachových xantómov a zastaví progresiu, alebo vyvolá tiež regresiu koronárnej aterosklerózy (14). Liečba znižuje hrúbku intima-media v a. carotis a pomocou transezofageálnej echokardiografie sa ukázalo, že navodzuje regresiu aortálnej aterosklerózy (15). Angiografické štúdie u mužov a žien s heterozygotnou FH ukázali, že najlepším prediktorom regresie aterosklerózy bola nízka hladina LDL-cholesterolu, ktorá sa docielila a udržala počas 26 mesiacov liečby (14).

Rozhodnutie o začatí a pokračovaní vo farmakoterapii u dospelých s heterozygotnou FH musí brať do úvahy vek a pohlavie pacienta, prítomnosť ďalších rizikových faktorov, rodinnú anamnézu aterosklerózy a pacientove uvedemonie si, že ide o liečbu celoživotnú. Farmakologická liečba detí a mladistvých je vhodná u prípadov so silno pozitívnou rodinnou anamnézou alebo prítomnosťou ďalších rizikových faktorov, ako napr. diabetes mellitus alebo vysoká hladina Lp(a). U mladých žien s FH sa odporúča počkať s farmakoterapiou, ak u príbuzných ženského pohlavia bola manifestácia ICHS až v staršom veku (neskôr ako 60 – 65 rokov). Farmakoterapia sa neodporúča u mladých žien, ktoré plánujú rodičovstvo a nesmie sa užívať počas gravidity a laktácie. Hladina LDL-cholesterolu významne stúpa v menopauze a stupeň zvýšenia je podstatne vyšší u žien s FH. Hormonálna substitučná liečba sa považuje za integrálnu súčasť optimálnej hypolipemickej liečby u postmenopauzálnych žien s heterozygotnou FH, u ktorých nie sú prítomné kontraindikácie.

Statíny sú v súčasnosti široko akceptované lieky na liečbu FH, ktoré u dospelých s heterozygotnou FH umožňujú dosiahnuť pokles LDL-cholesterolu o vyše 40 % (16 – 18). U statínov je nelineárna závislosť od dávky, ale v terapeutickom rozpätí týchto liekov možno pri zdvojnásobení dávky dosiahnuť dodatočný pokles LDL-cholesterolu o 6 – 8 % (17). U všetkých statínov je individuálna variabilita odpovede na liečbu, ale najlepší hypocholesterolemický efekt majú simvastatin a atorvastatin, čím sa stávajú liekmi voľby u pacientov s FH. Veľký počet rôznych faktorov sa zúčastňuje na variabilite hypolipemického efektu statínov pri FH. Medzi tieto faktory patria compliance k diéte a liečbe, špecifické mutácie v LDL-receptore (nulové alely horšie odpovedajú na liečbu), pohlavie a hormonálny status, hmotnosť a BMI, apo E genotypy (apo E4 horšie odpovedá na liečbu), rozdiely v hepatálnom metabolizme liekov (variabilita v géne CYP2D6) a možné rozdiely v kompenzačnom zvýšení aktivity hepatálnej HMG CoA-reduktázy.

Kombinovaná liečba

U pacientov s FH, u ktorých sa nedosiahnu cieľové hladiny pri monoterapii, je potrebné začať kombinovanú liečbu. Veľa pacietov s FH má refraktérny charakter poruchy, ktorá vyžaduje, aby boli sledovaní v špecializovaných lipidových ambulanciách, ktoré majú skúsenosti s kombinovanou liečbou a majú možnosti novších terapeutických postupov (napr. širšie rozpätie dávky statínov). Kombinácia statín a sekvestrant žlčových kyselín je bezpečná a efektívna liečba, ktorá má výhodu v tom, že sa kombinujú dva rôzne metabolické účinky, ktoré zvyšujú aktivitu LDL-receptora. Pri tejto kombinácií sa dosiahne zníženie LDL--cholesterolu o 54 – 64 % (16). Liečba kombináciou troch hypolipemík (pridaním fibrátu alebo kyseliny nikotínovej) má podstatne vyššie riziko vedľajších účinkov, preto sa odporúča pod vedením špecialistu.

 

LDL-aferéza a plazmaferéza pre homozygotov a rezistentných heterozygotov FH. LDL-aferéza sa používa pri liečbe ťažkej hypercholesterolémie, predovšetkým u homozygotov FH alebo u heterozygotov, ktorí majú veľmi vysokú hladinu LDL-cholesterolu a ICHS, ktorá nereaguje na liečbu trojkombináciou hypolipemík (19). Najčastejšie sa požívajú systémy, ktoré využívajú imunoadsorpčné dextransulfátovo celulózové kolóny s heparínovou precipitáciou. Novšie metódy používajú kolóny, ktoré sú kompatibilné pre celú krv, plazmaferézu s dvojitou filtráciou a Lp(a)-aferézu. Liečba sa obvykle vykonáva jeden--krát za dva týždne a LDL-cholesterol poklesne okamžite po liečbe asi o 70 % a do nasledujúceho sedenia je pokles asi do 30 %. Cena sa odlišuje v rámci rôznych krajín a podľa použitého systému (20). Neoddeliteľnou súčasťou primárnej a sekundárnej prevencie pri FH je kontrola ostatných rizikových faktorov.

Medzinárodná prevencia včasného úmrtia na srdcový infarkt

Med – Ped (Make Early Diagnosis – Prevent Early Deaths in Medical Pedigrees) je projekt, ktorý je zameraný na vyhľadávanie a liečbu pacientov s heterozygotnou familiárnou FH (7, 21, 22). Ide o spoluprácu medzi pacientami, ich rodinami a zdravotníkmi, ako sú lekári prvého kontaktu, špecialisti, nutricionisti, sestry a predstavitelia verejného zdravotníctva. Podstatou projektu je zavedenie účinného systému, ktorý zabezpečí vyšetrenie osôb s vysokým rizikom FH, keďže sú príbuzní s pacientom, ktorý má FH, pričom tieto osoby dostanú informáciu o riziku, sú edukované a dispenzarizované.

Med – Ped postup je pre FH vhodný z viacerých dôvodov (21):

1. FH má relatívne vysokú prevalenciu, pričom metabolická porucha spôsobuje, že títo pacieti majú veľmi frekventnú včasnú aterosklerózu a teda predstavujú závažny zdravotnícky problém.

2. Hĺbka a šírka vedomostí z genetiky, molekulárnej biológie, charakteristika a klinické následky FH poskytujú významný vedecký materiál a dôvody pre Med – Ped FH.

3. Relatívne dlhá latentná perióda do manifestácie klinických následkov FH poskytuje dostatok času na stanovenie diagnózy a zavedenie preventívnych postupov.

4. Dostupnosť odborníkov a vhodných diagnostických testov, ktoré obvykle zahŕňajú odber krvi na biochemické a/alebo genetické vyšetrenia.

5. Dostupnosť akceptovateľných a efektívnych na dôkazoch založených intervenčných stratégií.

6. Možnosti podpory a informovania pacientov, rodiny a lekárov prvého kontaktu.

7. Med – Ped FH vytvára trvalý register postihnutých osôb, ktorý poskytuje dôležité zdravotnícke a medicínske informácie.

Je stratégia vyhľadávania postihnutých FH v rizikových rodinách efektívnejšia než iné postupy, ako napr. skríning pri manifestácii ICHS alebo skríning vo všeobecnej populácií? Ukázalo sa, že Med – Ped postup, ktorý spočíva na vyhľadávaní nových pacientov prostredníctvom rodiny, je asi štyrikrát finančne efektívnejší ako vyhľadávanie prostredníctvom celopopulačného skríningu cholesterolu (22). Do projektu MED – PED FH je zapojených v súčasnosti viac ako 30 registrov z vyše 20 krajín, vrátane Slovenskej republiky. Aktivity sa koordinujú z centra v Salt Lake City v Utahu, USA. Dôležitou podmienkou úspechu projektu je, aby sa zapojilo čo najviac lekárov na celom svete.

 

Ako prebieha táto stratégia? Pacienti s diagnózou FH vyplnia formulár s adresami a menami svojich príbuzných. Prvostupňoví príbuzní, ktorí majú 50 % pravdepodobnosť FH, sa pozvú na biochemické a klinické vyšetrenie. Postihnutí príbuzní dostanú adekvátnu liečbu. Údaje o novom pacientovi s FH sa pošlú do centrálneho registra, ktorý poskytuje vyšetrenie DNA pre pracoviská, ktoré nemajú tieto vyšetrovacie možnosti.

 

Cieľom projektu MED – PED FH v Slovenskej republike je:

1. Diagnostikovať, vyhľadávať, dispenzarizovať a liečiť pacientov s FH a ich rodiny.

2. Vytvoriť register pacientov a rodín s FH a DNA banku.

3. Robiť kontinuálnu edukáciu o FH medzi lekármi a zabezpečiť kontakt medzi zapojenými pracoviskami formou spoločných stretnutí.

 

Slovenská asociácia aterosklerózy pripravuje nasledovný pilotný projekt pre Slovenskú republiku:

Do MED – PED FH projektu sa môže zapojiť každý lekár, ktorý má záujem. Pracoviská Lipidových ambulancií majú výhodu v tom, že sú na takúto činnosť orientované. Prednosťou je, ak lekár, ktorý sa zapojí do projektu MED – PED, má špecializáciu z vnútorného lekárstva alebo pediatrie (pre sledovanie detí), ktorá umožní správnu diagnostiku a realizáciu farmakologickej liečby FH.

SAA pripravuje dvojdňový workshop na tému MED – PED FH (3. a 4. decembra 1999), ktorého cieľom je informácia o projekte, diagnostike a liečbe FH. Na workshope sa pripravia dotazníky MED – PED FH, ktoré umožnia zber informácií o FH tak, ako to vyžaduje medzinárodný WHO MED – PED. Pomocou telefonickej linky a e-mailu sa zabezpečí vzájomný kontakt a umožní sa rýchla konzultácia a komunikácia

Na pracoviskách, ktoré majú možnosť DNA diagnostiky, sa bude robiť banka DNA, ktorej cieľom je presná diagnostika, získanie nových informácií o patogenéze a liečbe FH .

Financovanie začiatočnej štúdie. SAA zakladá konto na projekt MED – PED FH, z ktorého sa budú financovať edukačné aktivity a komunikácia medzi spolupracujúcimi lekármi.

Financovanie MED – PED FH. Komplexná dispenzárna starostlivosť o pacientov s familiárnou hypercholesterolémiou a ich aktívne vyhľadávanie vyžadujú nielen organizačnú štruktúru, ale aj začlenenie do financovania v rezorte zdravotníctva. Keďže ide o projekt WHO, je potrebné, aby MED – PED FH bol národným preventívnym projektom. Výsledky a skúsenosti zo začiatočného projektu budú slúžiť ako podklad pre jeho realizáciu.

Literatúra

  1. Muller C. Xanthomata, hypercholesterolaemia, angina pectoris. Acta Med Scand 1938;89:75–80.
  2. Goldstein JL, Hobbs HH, Brown MS. Familial hypercholesterolaemia. In: Scriver CT, Beaudet AL, Sly WS. The Metabolic and Molecular Bases of Inherited Disease. New York, Valle: McGraw-Hill 1995;1981–2030.
  3. Šobra J. Familiárna hypercholesterolemická xantomatóza, Thomayerova sbírka. Praha: Avicenum 1970;456:166.
  4. Thompson GR. Familial hypercholesterolemia. In: Betteridge DJ, Illingworth DR, Shepherd J. Lipoproteins in health and disease. London: 1999;675–692.
  5. Simone Broome Register Group. Risk of fatal coronary heart disease in familial hypercholesterolaemia. Br Med J 1991;303:893–896.
  6. Mortality in treated heterozygous familial hypercholesterolemia. Implications for clinical management. Scientific steering Committee on behalf of the Simon Broome Register Group. Atherosclerosis 1999;142:105–112.
  7. Familial hypercholesterolemia. Human genetics program. Division of noncommunicable diseases. WHO/HGN/FH/CONC/1998(7):45.
  8. Brown MS, Goldstein JL. Familial hypercholesterolaemia: Defective binding of lipoproteins to cultured fibroblasts associated with impaired regulation of 3-hydroxy-3-methylglutaryl coenzyme A reductase activity. Proc Natl Acad Sci USA 1974;71:788–792.
  9. Koivisto PV, Koivisto UM, Miettinen TA, Kontula K. Diagnosis of heterozygous familial hypercholesterolaemia. DNA analysis complements clinical examination and analysis of serum lipid levels. Arterioscler Thromb 1992;12:584–592.
  10. Williams RR, Hunt SC, Schumacher MC, Hegele RA, Lappert MF, Ludwig EH, Hopkins PN. Diagnosing heterozygous familial hypercholesterolaemia using new practical criteria validated by molecular genetics. Am J Cardiol 1993;72:171–176.
  11. Pearson TA. Diagnosis and case finding in familial hypercholesterolaemia. Am J Cardiol 1993;72:15D–17D.
  12. Humphries SE, Talmud PJ. Hyperlipidemia associated with genetic variation in the apolipoprotein B gene. Curr Opin Lipidol 1996;6:215–222.
  13. Sanpietro T, Tuoni M, Ferdeghini M, Ciardi A, Marracini P, Prontera C, Sassi G, Tadei M, Bionda A. Plasma cholesterol regulates soluble cell adhesion molecule expression in familial hypercholesterolemia. Circulation 1997;96:1381–1385.
  14. Kane JP, Malloy MJ, Ports TA. Regression of coronary atherosclerosis during treatment of familial hypercholesterolemia with combined drug regimens. JAMA 1990;264:3007–3012.
  15. Tomochika Y, Okuda F, Tanaka N. Improvement of atherosclerosis and stiffness of the thoracic descending aorta with cholesterol-lowering therapies in familial hypercholesterolemia. Arterioscler Thromb Vasc Biol 1996;16:955–962.
  16. Illingworth DR. How effective is drug therapy in heterozygous familial hypercholesterolemia. Am J Cardiol 1993;72:52D–58D.
  17. Illingworth DR, Erkelens DW, Keller U. Defined daily doses in relation to hypolipidaemic efficacy of lovastatin pravastatin and simvastatin. Lancet 1994;343:1554–1555.
  18. Marais AD, Firth JC, Bateman ME, Byrnes P, Martens C, Mounteney J. Atorvastatin, an effective lipid-modifying agent in familial hypercholesterolaemia. Arterioscler Thromb Vasc Biol 1997;17:1527–1531.
  19. Thompson GR, Maher VMG, Matthews S. Familial hypercholesterolemia regression study: A randomized trial of low density lipoprotein apheresis. Lancet 1995;345:811–816.
  20. Kováč G, Topoľský I. Plazmaferéza – zabezpečenie venózneho prístupu pre imunioabsorbciu LDL. Diagnóza 1997;4:35–40.
  21. Wiliams RR, Hamilton Craig I, Kostner GM, Hegele RA, Hayden MR, Pimstone SN, Faergeman O, Schuster H, et all. MED PED: An intergrated genetic strategy for preventing early deaths. In: Berg K, Boulyjenkov V, Christen Y, eds. Genetic approaches to noncommunicable diseases. Berlin Heidelberg: Springer – Verlag 1996:35–45.
  22. . Williams RR, Schumaker C, Barlow G, et al. Documented need for more effective diagnosis and treatment of familial hypercholesterolaemia according to data from 502 heterozygotes in Utah. Am J Cardiol 1993:72:18D–24D.
(c)1999 by Symekard s.r.o.